Gracze, cosplay i masa nowości – czym zaskoczyło nas PGA?

Autor: Ewelina Nowak, KN, fot.
6
REKLAMA

Między 24 a 26 października, z okazji odbywających się targów Poznań Game Arena, nasze miasto zalała prawie sześćdziesięciotysięczna fala większych i mniejszych fanów gier komputerowych. Poza całą masą stoisk i prelekcji, nie zabrakło także turniejów, „zawodowych” graczy i cosplayerów.

z okazji odbywających się targów Poznań Game Arena, nasze miasto zalała prawie sześćdziesięciotysięczna fala większych i mniejszych fanów gier komputerowych. Poza całą masą stoisk i prelekcji, nie zabrakło także turniejów, „zawodowych” graczy i cosplayerów.

PGA, czyli odbywające się co roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich największe tego typu wydarzenie w Polsce, po raz pierwszy przeżyło aż takie oblężenie. W porównaniu do poprzedniej edycji, na festiwal przybyło niemalże osiemnaście tysięcy więcej osób (o czym w sobotę w godzinach szczytu najlepiej świadczyły kolejki rozciągające się pod głównym wejściem – na pewien czas trzeba było nawet przestać wpuszczać nowych zwiedzających!).

Tegoroczna edycja nie zaskakiwała jedynie najazdem tłumów fanów i twórców gier komputerowych. Niemalże każdy dzień spędzony na targach obfitował w całą masę atrakcji, jakie dla uczestników przygotowali organizatorzy i wystawcy. Każda z czterech ogromnych hal tworzyła małe miasteczko, w którym można było wziąć udział w licznych turniejach, zawalczyć o mniejsze czy większe nagrody przy scenach stoisk, zagrać w najnowsze produkcje czy też - zupełnie zwyczajnie - zakupić nową grę lub sprzęt komputerowy w promocyjnej cenie.

Wśród największych producentów urządzeń peryferyjnych, na targach znaleźli się między innymi Mad Catz, Natec Genesis, Speedlink, SteelSeries, Cooler Master, Roccat czy Tesoro. Każda z firm umożliwiła swoim gościom wypróbowanie sprzętu. Z kolei miłośnicy urządzeń mobilnych mogli spędzić długie godziny podczas testowania tabletu Shield na stanowisku Nvidii.

Gratkę dla konsolowców stanowiła nie tylko możliwość wypróbowania microsoftowego next-gena, ale również przedpremierowe pokazy gier Sunset Overdrive oraz Assassin’s Creed: Unity na konsolę Xbox One. Gier nie brakowało także na stanowisku serwisu Gamedot, gdzie można było zagrać w najnowszą produkcję studia Warner Bros. – Śródziemie: Cień Mordoru, a także zmierzyć się na PS4 w grę Fifa 2015 z samym Bartoszem „Bartasem” Tritt, mogącym poszczycić się tytułem wicemistrza świata w tej właśnie grze.

Dopisali czołowi wydawcy gier. Nie zabrakło wśród nich CD Project, Gaijin Entertainment, Microsoftu, Nintendo, Techlandu, Ubisoftu czy też hitów ze stajni Wargaming. Na dużej scenie mogliśmy uczestniczyć w pokazach takich gier jak DyingLight, Hellraid, War Thunder czy Earthcore: Shattered Elements. Niepodważalnymi gwiazdami targów byli CDP Red, kuszący przedpremierowym pokazem Wiedźmina III okraszonym koncertem Percivala oraz Techland ze Sniper Elite 3, którego premiera przybrała postać… podjęcia próby bicia Rekordu Guinessa przez polskiego gracza Huberta „Gordona” Blejcha (za którego nadal można trzymać kciuki).

Na ogromnym stanowisku firmy Wargaming mogliśmy uczestniczyć w wielkim turnieju Rumble in The West, w którym cztery rewelacyjne drużyny zmierzyły się ze sobą w World of Tanks. A było o co walczyć – całkowita pula nagród wynosiła bowiem 50 000 USD, z czego połowę zgarnęła drużyna Schoolbus, reprezentująca europejski serwer. Ponadto, na licznych stoiskach odbyły się również między innymi finały Ligii Cybersport, rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive, Warface, War Thundera, Titanfall, Borderlands 2 czy Dying Light. Gracze śledzący nowinki techniczne lub wykazujący się niezwykłą zręcznością, mogli zdobyć ciekawe gadżety podczas mniejszych konkursów.

Tłumy zbierające się przy stoiskach pozytywnie zaskoczyły samych wystawców:
- Z roku na rok obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania gamingiem i grami w Polsce. Nasze stoiska podczas tegorocznych targów przeżyły istne oblężenie – skomentował Cezary Górny, dyrektor zarządzający firmy Entrymedia, zajmującej się obsługą marketingową najbardziej znanych marek dla graczy w Polsce.

Jednak Poznań Game Arena to nie tylko okazja do zagrania w najnowsze gry czy zmierzenia się w turniejach. Na każdym rogu, przy każdym stoisku można było spotkać niesamowite kreacje cosplayerów, którzy zachwycali nie tylko umiejętnością wczuwania się w ulubioną postać, ale również niejednokrotnie budzili podziw przez wykonane własnoręcznie, przepiękne stroje. Wielu z nich mogło zmierzyć się ze sobą podczas niedzielnego Cosplay Show (na którym triumfy święciły postacie z League of Legends), a osoby pragnące stworzyć niepowtarzalny strój na kolejną edycję festiwalu mogły pobawić się przy tworzeniu jego elementów pod okiem starych, cosplayowych wyjadaczy na stoisku Dremela.

Miłośnicy gier niezależnych z pewnością poczuli się jak w raju w Strefie Niezależnych Twórców Gier, gdzie na dużej hali swoimi większymi i mniejszymi produkcjami chwalili się przesympatyczni deweloperzy tworzący nie tylko w Polsce, lecz również w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii i Francji. Niesamowity klimat hali wypełnionej „indykami” (tak w branży gier komputerowych określane są produkcje niezależne) dopełniał kącik retro.

Osoby, które interesuje nie tylko granie w gry, ale również ich tworzenie, swój gamingowy weekend miały okazję wypełnić ciekawymi wykładami prowadzonymi w ramach Zjazdu Twórców Gier, na który organizatorzy zaprosili twórców z całego świata.

Poznań Game Arena 2014 zakończyło się w niedzielę, 26 października. Szeroki przekrój wystawców z całego świata, ciekawi prelegenci i tłum graczy w różnym wieku - to najlepiej pokazuje, że rynek gier w Polsce nie tylko rozwija się prężnie, ale również oferuje coraz więcej zarówno graczom jak i większym oraz mniejszym twórcom. Ogromna popularność poznańskiego wydarzenia sprawia natomiast, że już teraz organizatorzy poważnie myślą nad powiększeniem następnej edycji targów Poznań Game Arena.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA