Krystyna Łybacka przygotowała… ściągę. O funduszach unijnych

Są obecne w Polsce, a właściwie w Polskiej gospodarce od lat, przy czym jednym z głównych skojarzeń są skomplikowane i zazwyczaj nie do końca zrozumiałe dla chętnych metody aplikowania o unijne pieniądze. Krystyna Łybacka postanowiła to zmienić i przygotowała ściągę dla chętnych do skorzystania z programu Horyzont 2020.

Horyzont 2020  to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Swoim zakresem obejmuje trzy dotychczas odrębne programy wspierania badań na poziomie unijnym. Są to 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, poświęcona innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Struktura programu Horyzont 2020 została oparła na trzech zasadniczych, wzajemnie wspierających się priorytetach: doskonała baza naukowa, wiodąca pozycja w przemyśle oraz wyzwania społeczne. Są one uzupełnione o dodatkowe cele szczegółowe, czyli upowszechnianie doskonałości i zapewnienie szerszego uczestnictwa, a także nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa.

W ciągu 7 lat trwania programu, czyli 2014 – 2020, na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 77 028,3 mln euro. Jest więc o co walczyć, jednak wiele jednostek badawczych, które chętnie skorzystałoby z propozycji programu i naprawdę ma się czym pochwalić – rezygnuje z udziału, bo procedura jest zbyt czasochłonna i skomplikowana. Poseł Krystyna Łybacka, jako członkini Komisji ds Edukacji i Kultury oraz Komisji ds Badań, Przemysłu i Energii Parlamentu Europejskiego zajmuje się promocją tego programu w Wielkopolsce i postanowiła ułatwić korzystanie z niego.
– To jest takie wprowadzenie krok po kroku, bardzo przejrzyste – wyjaśnia posłanka, prezentując broszurę. – Jakie czynności po kolei należy wykonać, jakie dokumenty przygotować, jak powinien wyglądać opis projektu. Fundusze unijne otwierają przed polską nauką ogromne możliwości – o ile, oczywiście, chce się z nich skorzystać.
– Praktycznie codziennie w mojej zakładce na stronie pojawiają się informacje o szukaniu partnerów naukowych przez zespoły badawcze do różnych projektów – przekonuje posłanka. – Są też programy dla studentów i dla początkujących naukowców, a także programy stypendialne.

Tymczasem jak dotąd spora część polskiego środowiska naukowego niechętnie korzystała z unijnych możliwości, zachowując wobec propozycji programowych dystans, a w najlepszym razie narzekając, że kryteria są zbyt skomplikowane. Tak właśnie narodził się pomysł wydania broszury, która ułatwiałaby chętnym aplikowanie o unijne pieniądze.
– Dystrybucja będzie się odbywała przez rektorów uczelni, dla wszystkich chętnych – wyjaśnia Krystyna Łybacka. – Liczę, że w Wielkopolsce skorzysta z niego wiele osób, i nie tylko w Wielkopolsce, miałam już sygnały, że są chętni w Toruniu. Mam nadzieję, że będzie to przydatne także dla małych i średnich przedsiębiorstw.