W Poznaniu lubimy czytać – to udowodnione!

Podczas trwającej tydzień akcji czytelnicy z entuzjazmem udowadniali, że w Poznaniu lubimy czytać – i zainteresowanie akcjami odbywającymi się między 29 września a 5 października dowodzi, że tak jest rzeczywiście.

Na przykład na Nocną Wymianę Książek, która odbyła się w piątek 5 października w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, przybyło blisko 150 osób zainteresowanych odświeżeniem swoich księgozbiorów. Uczestnicy do późnych godzin nocnych wybierali wydawnicze nowości przekazane przez Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czwarta Strona i Wydawnictwo Media Rodzina i pozycje przyniesione przez innych uczestników. Przy okazji poznaniacy z chęcią wspomagali Hospicjum Palium, przekazując na jego rzecz datki i wybierając książki ze zbiorów organizacji.

W niedzielę 5 października poznaniacy z wielkim zaangażowaniem pokazali, że czytelnicy lubią również sport, biorąc udział w charytatywnym Biegu z Książką. Grupa 200 osób trzymających wybrane przez siebie tomy przebiegła trasę dookoła jeziora Maltańskiego, by po przekroczeniu linii mety wymienić je na dwie nowe ufundowane przez Dom Wydawniczy Rebis i Grupę Wydawniczą Publicat. Przyniesione przez biegaczy książki zostały następnie przekazane Hospicjum Palium. Bieg był również okazją do wygrania czytników – ich sponsorem był Merlin.pl. Zarówno Bieg z Książką, jak również Nocną Wymianę Książek zorganizował serwis lubimyczytać.pl.

Powodzeniem cieszyło się również spotkanie autorskie z pięcioma pisarzami związanymi z Poznaniem – w tej grupie znaleźli się Piotr Bojarski, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Joanna Roszak i Robert Ziółkowski. Spotkanie odbyło się   w sobotę 4 października w Bibliotece Raczyńskich. W rezultacie spotkania powstała Literacka Mapa Poznania. Jej wirtualną wersję można obejrzeć na stronie projektu.

Wysoką frekwencję odnotowano również na warsztatach dla dzieci i dorosłych zorganizowanych przez  Galerię Arsenał, księgarnię Bookarest, Fundację Serdecznik, Grupę Wydawniczą Publicat, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wydawnictwo Zakamarki oraz WSNHiD. Szacuje się, że łącznie odwiedziło je ponad 140 osób.

W ramach akcji zorganizowano ponadto konkursy, panele dyskusyjne, spektakle (łącznie zobaczyło je 160 osób), spotkania autorskie (wzięło w nich udział ponad 150 osób), akcje specjalne (w tym Książkobus, performance „Czytanie czy prasowanie” oraz „Wędrująca biblioteka” – łącznie 450 uczestników) i doskonale znane poznaniakom Poznańskie Dni Fantastyki – łącznie 37 wydarzeń.

– To był niezwykły tydzień. Dziękuję urzędowi miasta, Bibliotece Raczyńskich oraz wszystkim organizatorom, którzy przyczynili się do sukcesu naszej wspólnej akcji – mówi Izabela Sadowska, prezes i współwłaścicielka serwisu lubimyczytać.pl. – Ogromnie cieszy wysoka frekwencja na wydarzeniach, która uwypukla fakt, że w Poznaniu naprawdę lubimy czytać. Już myślimy o kolejnej edycji. Może zaszczepimy idee wspólnego czytelniczego tygodnia w innych miastach?