Nowa Wilda wspólnych działań – jest konkurs!

Jak upiększyć park Jana Pawła II? Co jeszcze powinno się tam znaleźć? Organizatorzy akcji “Nowa Wspólna Wilda” ogłaszają konkurs na projekty wspólnych działań w parku Jana Pawła II. Zgłaszać je mogą wszyscy chętni: mieszkańcy, stowarzyszenia i instytucje.

Celem konkursu jest wyłonienie projektu, dzięki któremu przestrzeń parku wzbogaci się o elementy uatrakcyjniające odpoczynek i rekreację, jak tłumaczą jego pomysłodawcy z fundacji SPOT. Trwa modernizacja parku prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jest to więc najlepszy czas, by coś dodać, poprawić, ulepszyć tak, by mieszkańcom odpoczywało się lepiej i ciekawiej.

W konkursie może wziąć udział każdy chętny, szczególnie mile widziane są projekty autorstwa absolwentów, studentów i pasjonatów kierunków projektowych i artystycznych, forma nadesłanych prac jest dowolna, tak jak i same projekty. Warunek jest jedynie taki, by zaproponowane realizacje miały charakter trwały i były – o ile to możliwe – “wandaloodporne”. Ważne też, by nie kolidowały z istniejącą infrastrukturą parku i nie stwarzały zagrożenia dla użytkowników parku. Powinny natomiast sprzyjać lepszej zabawie i podniesieniu atrakcyjności tego terenu. Dobrze widziane będą projekty zachęcające do integracji osób z różnych grup wiekowych.

Organizator zakłada dwa sposoby opracowywania i zgłaszania projektów. Po pierwsze, wszyscy chętni mogą je przygotowywać samodzielnie i nadsyłać na adres organizatora do 12/10/2014. Po drugie, mogą je wypracować po wcześniejszej rejestracji w czasie bezpłatnych warsztatów w Poznaniu w dniach 3-5 października w kilkuosobowych zespołach moderowanych przez projektantów, architektów, grafików i artystów. Zwycięzca konkursu (indywidualny lub zespół) otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł brutto, a zwycięski projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 15.000 zł brutto, które zostaną przeznaczone na jego realizację w przestrzeni parku Jana Pawła II w Poznaniu do końca roku 2014.

Konkurs stanowi jeden z elementów akcji “Nowa Wspólna Wilda”, która składa się z dwóch cykli działań. Pierwszy z nich dotyczy parku im. Jana Pawła II i jego najbliższego sąsiedztwa. W jego ramach zostanie wytyczona “literacka” trasa biegowa, ogłoszony konkurs na rozwiązania podnoszące atrakcyjność parku i wprowadzające do niego nowe formy aktywności. Ponadto zorganizowany zostanie Wildecki Bieg Śniadaniowy, który zakończy się piknikiem i wspólnym śniadaniem uczestników oraz kibiców.

Drugi cykl działań odnoszący się do historii Wildy ma na celu nie tyle upublicznienie rodzinnych i prywatnych przeżyć, co uczynienie pamięci wehikułem budowania nowej tożsamości dzielnicy. Po raz kolejny w ramach “Wilda w czasach PRL” organizatorzy będą zbierać nie tylko fotografie ze zbiorów prywatnych, ale także towarzyszące im opowieści, często przywołujące pamięć o miejscach na Wildzie, których już dzisiaj nie ma. Zebrane materiały, w formie rozproszonej wystawy, zaprezentowane zostaną w przestrzeniach publicznych i półpublicznych w okolicach rynku Wildeckiego. W ramach tego cyklu planowane są także wykłady, dyskusje i spotkania dotyczące historii dzielnicy.

Działania mają na celu pobudzenie społecznej kreatywności, integrację społeczności lokalnej, budowanie zainteresowania i chęci aktywnego kształtowania swojej najbliższej okolicy oraz tworzenie pretekstów do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Projekt zakłada zarówno trwałe przekształcenia wybranych zakątków Wildy w miejsca interesujące ze względu na aktywność społeczną, fizyczną czy artystyczną, jak i wykreowanie wydarzeń, które na stałe wpiszą się w życie dzielnicy. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Fundacji SPOT. w ramach „Kolaboratorium” (2011), „Urban Design Wilda” (2013) „Wilda w czasach PRL” (2014) oraz „neoWilda” (2014).