Czujka czadu lub dymu w każdym domu!

Kampania informacyjna o tym, jak groźny jest czad i ważne bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz konkurs, w którym można wygrać czujkę czadu lub dymu – to elementy poznańskiej odsłony ogólnopolskiej akcji “Nie dla czadu”. Miasto Poznań właśnie do niej przystąpiło.

– Chodzi nam o profilaktykę – wyjaśnia radny Krzysztof Skrzypinski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RMP. – By zadziałać, zanim dojdzie do nieszczęścia.

Dzięki takiej czujce zamontowanej w pomieszczeniu, w którym jest jest piec, mieszkańcy domu zostaną wystarczająco wcześnie ostrzeżeni, że w budynku pojawił się czad lub dym – i zdążą się uratować. Czujki są zasilane na baterie, nie ma więc niebezpieczeństwa, że nie zadziałają z powodu awarii prądu. Jak zapewniają producenci urządzeń, jedna bateria powinna wystarczyć na cały sezon grzewczy.

Gdy pojawia się zagrożenie w postaci dymu lub czadu, czujka reaguje przenikliwym sygnałem dźwiękowym, który z pewnością będzie słyszalny w całym domu. To ważne, bo jak zaznacza Witold Rewers, komendant miejski PSP, bardzo często inne objawy nie są wystarczająco wyraźne, by ostrzec mieszkańców. Czad na przykład jest przecież bezwonny.
– W przypadku czadu u osób zatrutych najpierw pojawia się uczucie senności, które często bagatelizują, tłumacząc to zmęczeniem – wyjaśnia komendant. – Ważne jest także to, że tu zatrucie postępuje błyskawicznie. Przy wysokim stężeniu tlenku węgla zgon może nastąpić od 1 do 3 minut!

Statystyki strażaków są jednoznaczne: w 2012 i w 2013 roku w Poznaniu z powodu czadu poniosła śmierć jedna osoba, w pożarach ginie rocznie od 3 do 5 osób, nie mówić już o osobach rannych czy stratach materialnych. Profilaktyka jest więc potrzebna.

Dlatego głównym elementem akcji będzie konkurs internetowy, w którym można wziąć udział na stronie www.poznan.pl. Nagrodami w konkursie będą czujki dymu i czujki czadu – by je dostać, trzeba prawidłowo odpowiedzieć na sześć pytań konkursowych i dwa pomocnicze.

W ramach akcji będą się także odbywały prelekcje w szkołach i konkursy dla uczniów, a całą akcję będą koordynowali strażacy.

Czujki oczywiście można sobie także kupić w sklepie – są dostępne we wszystkich placówkach zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych czy instalacyjnych. Organizatorzy akcji ostrzegają też przed oszustami: zdarza się, że w domach poznaniaków pojawiają się ludzie proponujący kupno czujek po zawyżonej cenie i wmawiający im, że są przedstawicielami gazowni. Przedstawiciele Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa zapewniają jednak, że nigdy nie prowadzili i nie zamierzają prowadzić takiej akcji.