Brama Poznania: to już cztery miesiące! Jak było?

44 tysiące tych, którzy odwiedzili obiekt, 90 grup szkolnych, które wzięły udział w warsztatach edukacyjnych i prawie 700, które wzięły udział w spływie wokół Ostrowa Tumskiego – Brama Poznania podsumowała pierwsze cztery miesiące swojej działalności.

Przypomnijmy: otwarcie tego obiektu nastąpiło po wielu poślizgach czasowych i dramatycznych zwrotach akcji związanych z jego budową, 30 kwietnia tego roku i trwało cztery dni. Od tego czasu Brama Poznania jest otwarta dla wszystkich chętnych, z Poznania i spoza niego, jest w niej organizowanych masa wydarzeń, wiele z nich odbywa się także w cyklu działań Traktu Królewsko-Cesarskiego i w ramach współpracy ze społecznością Śródki. Po ponad czterech miesiącach intensywnej pracy przyszedł czas na podsumowanie, które jest zdecydowanie optymistyczne.

– Sprzedaż biletów pokazuje, że jest zainteresowanie, a co ważne, wiele biletów to bilety rodzinne – mówi wiceprezydent Tomasz Kayser. I podkreśla niezwykle ważną rolę edukacyjną Bramy Poznania, bo to dzięki niej przede wszystkim ci, którzy ją odwiedzają, dowiadują się, że Polska zaczęła się właśnie w Poznaniu, nie w Krakowie czy Gnieźnie.

W Bramie Poznania wiele się dzieje w różnych dziedzinach od wykładów i spotkań z ciekawymi ludźmi po warsztaty z tkania sukna i spływy kajakowe wokół Ostrowa Tumskiego.
– Na wiosnę ruszymy z dodatkowym programem dotyczącym spływów – obiecuje Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania. – Rozmawiamy także z innymi instytucjami, które mieszczą się na Ostrowie Tumskim, może nawet uda się wprowadzić wspólny bilet na cały Ostrów? Bardzo ważna jest także taka współpraca, jak w przypadku akcji Caritas na Allegro. Kolacja na tarasie dla dwóch osób została wylicytowana za 1000 złotych!

Planów jest mnóstwo: trwa obecnie podpisywanie umów z gminami, które prowadzą Karty Rodziny Dużej, z oferty ekspozycyjnej mogą już bez problemu korzystać także osoby niesłyszące dzięki instytucji wideotłumacza, a na wiosnę dyrektor Bramy Poznania obiecuje uporządkowanie zieleni wokół obiektu, bo trawniki porośnięte wybujałymi chwastami nie stanowią zbyt dobrej wizytówki obiektu. A 27 września rozpocznie się kolejna atrakcja – IX Weekend z Historią. Ostrów Tumski na ten czas zamieni się w miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi i wyjątkową przestrzenią, by pokazać bogate dziedzictwo Ostrowa – i nowy styl zwiedzania…

W amfiteatrze Bramy Poznania na przykład zagości projekt “Na szlaku kupców – sukno”. Pojawi się warsztat sukienniczy, na którym będą prezentowane tradycyjne metody tkackie, ale też i bardziej nowoczesne techniki inspirowane historią. Będzie też wrześniówka, czyli jesienny odpowiednik majówki, podczas której będzie można skosztować przysmaków z naturalnych składników, inspirowanych kuchnią sprzed 1000 lat.

Centralnym punktem Weekendu z Historią będzie spotkanie z zabytkami Ostrowa Tumskiego, a tu organizatorzy szczególnie polecają audiowizualny spacer, podczas którego wyspa wypełni się światłem i dźwiękiem, a zabytki przemówią. Mocnym akcentem kończącym weekend będzie koncert Adama Struga, poety i śpiewaka, którego muzyka sięga korzeni pieśni polskich przekazywanych od pokoleń.

– 27 września to także Dzień Sąsiada, który będzie obchodzony na Śródce i w który my z radością się włączymy – podkreśla dyrektor Mirzyński.
– Wydaje nam się, że to dobry początek – podsumowuje wiceprezydent Kayser.