Dni Twierdzy Poznań: fortyfikacje z kajaka

Autor: el, fot. L. Łada
REKLAMA

Forteczny Spływ Kajakowy był jedną z dodatkowych atrakcji II Dni Twierdzy Poznań, które trwają w Poznaniu. Była to między innymi szansa do obejrzenia z poziomu wody umocnień na południu Poznania.

Uczestnicy spływu wypłynęli o 9 rano spod mostu Dębińskiego zwanego także mostem Starołęckim - gdyby ktoś nie wiedział, chodzi o most kolejowy między Dębiną a Starołęką. Po drodze przepłynęli obok dawnego poligonu saperów armii pruskiej oraz nieistniejącego już Fortu Radziwiłła. Fort powstał w 164 roku, był otoczony fosą wypełnioną wodą. Jego centrum stanowiła okrągła, czterokondygnacyjna redita z wewnętrznym dziedzińcem, a wokół niej znajdowało się 8 półokrągłych kaponier. Fort był klamrą spinającą na południu zachodni i wschodni wał Cytadeli Tumskiej, jednak dziś nie ma po nim śladu - został zniszczony doszczętnie w 1945 roku.

Uczestnicy spływu minęli też Dom Werk II - odpowiednik Fortu Radziwiłła na północy Poznania - a następnie obejrzeli pozostałości Wielkiej Śluzy przy Cytadeli oraz Północnego Ringu Fortecznego. Spływ zakończył się za mostem Lecha - akurat tak, by uczestnicy mieli blisko do fortu IVa...

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA