Dni Twierdzy Poznań: do Fortu III przyszły tłumy!

Autor: el, PLOT fot. Elżbieta Skowron
REKLAMA

Nie jest on najłatwiej dostępny z poznańskich fortów, bo znajduje się na terenie Nowego Zoo, a nie wszyscy o tym wiedzą. Jednak dla prawdziwych miłośników fortyfikacji to nie była żadna przeszkoda - i pierwszego, i drugiego dnia imprezy przyszły tu prawdziwe tłumy!

Wycieczka po Forcie trwała prawie dwie godziny, bo też jest tu co pokazywać: Fort III zbudowany został w latach 1877 -1881 i otrzymał wówczas nazwę Graf Kirchbach, od nazwiska pruskiego generała, i można zwiedzać zarówno jego część podziemną, jak i naziemną. Na wale artylerii do obejrzenia jest pancerna kopuła obserwacyjna i stanowisko ze śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, mającego zasięg aż 7700 metrów!

Natomiast w części podziemnej można oglądać koszary, prochownię, która mogła pomieścić aż 35 ton prochu, kaponierę barkową oraz kaponierę czołową, której grubość murów przekracza 3 metry.

Z okazji Dni Twierdzy Poznań operator fortu - Poznańskie Towarzystwo Miłośników Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego - przygotował dodatkowe atrakcje. Znalazły się wśród nich gry i zabawy dla dzieci, makiety obiektów fortecznych z Poznania i różnych zakątków kraju, a także szpital przyfrontowy razem ze sztabem 82. dywizji powietrzno-desantowej.

Warto dodać, że fort można zwiedzać także i poza Dniami Twierdzy Poznań - jest to możliwe od maja do października w każdą sobotę i niedzielę, tyle że wtedy trzeba także kupić bilet do zoo.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA