REKLAMA: Co to znaczy „zdrowe żywienie dzieci”?

To, że od samego początku dzieci powinny jeść zdrowo – wie każdy rodzic. Problemem jest to, że tak naprawdę bardzo trudno podać jedną definicję hasła „zdrowe żywienie dzieci”. Jak w każdej kwestii warto poszukać złotego środka i stosować się do kilku podstawowych zasad dotyczących zdrowego żywienia dzieci.

Dla niektórych rodziców będzie to oznaczało całkowitą rezygnację ze słodyczy i cukru, podawanie produktów z certyfikatem BIO, a nawet dieta wegetariańska czy wegańska. Z przeciwnej strony stoi grupa rodziców, którzy nie do końca świadomie wybierają jedzenie dla swoich pociech, wychodząc z założenia, że nie ważne co je, ważne, żeby jadło.

Najważniejsza jest jakość produktów
Rodzic powinien wyrobić sobie nawyk sprawdzania, jakiej jakość jedzenie podaje dziecku. Niezależnie jaką dietę stosuje: wegetariańską, dla alergika, czy też zwykłą, zbilansowaną – to jakość produktu powinna liczyć się najbardziej. Tutaj pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest czytanie etykiet. Na co zwracać uwagę?

Kontroluj ilość  cukru w diecie dziecka!
Jeśli w lodach, sokach, kaszkach dla dzieci w pierwszej trójce składników jest cukier (lub co gorsza syrop glukozowo–fruktozowy), to lepiej poszukać zdrowszej wersji. Unikajmy dosładzania rzeczy, które tego nie wymagają – jogurty, soki, kaszki mają swój naturalny smak i nie muszą być dodatkowo słodzone. Dobrym przykładem są płatki śniadaniowe – te powszechnie kupowane mają bardzo dużo cukru i dodatków, a wystarczy zamienić je na przykład na ziarna ekspandowane (dmuchane) z miodem. W ofercie Vita Natura mamy do wyboru pszenicę, orkisz i proso ekspandowane, w których skład wchodzi wyłącznie ziarno i miód!

Skład powinien być jak najkrótszy, a jedzenie jak najmniej przetworzone! Jeśli lista składników jest długa, a większości nazw nawet nie potrafisz wymówić, to lepiej darować sobie taki produkt. Nawet podczas zakupów w zwykłym sklepie znajdziemy lepsze i gorsze produkty – trzeba tylko poświęcić chwilę czasu, żeby się z nimi zapoznać.

Nie ulegaj presji – kształtuj dobre nawyki!
Zdrowe żywienie to nie tylko produkt, ale też podejście do kwestii związanej z jedzeniem. Kształtowanie dobrych nawyków powinno zaczynać się od samego początku rozszerzania dziecku diety. Obecna fala otyłości i chorób z nią związanych związana jest po pierwsze z pogorszeniem się jakości żywności, a po drugie z niewłaściwymi nawykami. Skuszeni łatwym dostępem do przekąsek sami jemy za dużo i na to samo  pozwalamy naszym dzieciom. Wydaje nam się, że dziecko „piło tylko soczek”, a gdybyśmy wczytali się w etykietę, okazałoby się, że dziecko przyjęło właśnie taką samą ilość cukru i kalorii, jak gdyby zjadło np. batonik! Podobnie sprawa wygląda ze słodzonymi jogurtami czy serkami – rodzic myśli, że dziecko zjadło zdrową przekąskę, a w rzeczywistości pochłonęło cukier i barwniki.

Zrób to sam – czyli dlaczego warto samemu przygotowywać jedzenie
W dzisiejszych czasach czas jest zawsze na pierwszym miejscu. Łatwiej i szybciej jest kupić coś słodkiego w sklepie niż przygotować samodzielnie w domu. Tutaj jednak warto się na chwilę zatrzymać i większą wagę przyłożyć do tego, co podajemy naszemu dziecku. Samodzielne ugotowanie płatków jaglanych  dla niemowlaka nie zajmuje wcale dużo więcej czasu niż rozpuszczenie gotowej mieszkanki w wodzie, a jej jakość będzie bez porównania lepsza. Zmiksowanie jogurtu naturalnego z owocami zajmuje 30 sekund – dosłodzić możemy go miodem lub np. syropem ryżowym. Suszone owoce to świetna przekąska, którą można zabrać ze sobą na spacer. Do butelki lepiej nalać wody, a nie słodzonego napoju. Można też zrobić owocową herbatę.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące żywienia dzieci – skontaktuj się z naszym dietetykiem!