Wakacje w placówkach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Spotkanie z mitycznym Herkulesem, przeżycie przygód w towarzystwie smoków, wcielenie się w archeologa, poznanie egipskiego boga Ozyrysa – to tylko wybrane propozycje wakacji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu wraz z oddziałem – Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Oto program wakacyjnych atrakcji!

Atrakcje w siedzibie muzeum – Pałacu Górków – ul. Wodna 27
3, 17, 31 lipca, godz. 12.00-14.30; Wakacyjne kino dla dzieci, wstęp wolny; Projekcje filmów lub bajek dla dzieci związanych tematycznie z archeologia i historią połączone z warsztatami plastycznymi. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację udziału w projekcji pod nr telefonu 61 852 82 51. Niezapowiedziane grupy będą wpuszczane tylko i wyłącznie w przypadku wolnych miejsc na sali. Uczestników indywidualnych zapraszamy po projekcji na bezpłatne warsztaty plastyczne. Warsztaty nie są przeznaczone dla grup zorganizowanych. Bilet wstępu na warsztaty można odebrać w kasie biletowej muzeum przed projekcją filmu. Liczba uczestników warsztatów ograniczona!
Lista filmów:
3.07 – Aladyn
17.07 – Hercules
31.07 –  Robin Hood
14.08 – Tedy i poszukiwacze zaginionego miasta
28.08 – Dwanaście prac Asterixa

Od lipca do sierpnia; trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki) oprócz 15 sierpnia; Warsztaty Letnia Akademia Malucha: „Mityczny świat – mityczni bohaterowie”; Wstęp płatny 5 zł; Warsztaty plastyczne połączone z prezentacją multimedialną dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, w godzinach od 11.00 do 12.30. Planowany czas każdego spotkania to 90 min. Podczas warsztatów dzieciom zaprezentowana zostanie wiedza z zakresu mitologii świata. Zajęcia edukacyjne skierowane są wyłącznie do indywidualnych odbiorców. Na warsztaty obowiązują zapisy, których można dokonywać od 17 czerwca br. w kasie biletowej muzeum. Każda z grup może liczyć do 15 osób.
Tematy warsztatów w lipcu:
2.07  Czy bogowie byli modni? (Grecja)
4.07 Czy łatwo być herosem? (Grecja)
7.07  Ach ci mityczni Rzymianie! (Rzym)
9.07  W świecie celtyckich baśni (Irlandia)
11.07  Magiczne gadżety skandynawskich bogów (Skandynawia)
14.07   Świat afrykańskich duchów (Afryka)
16.07  Tajemnice Ozyrysa – kim tak naprawdę był bóg Ozyrys? (Egipt)
18.07  Kogo spotkamy w syberyjskiej krainie? (Syberia)
21.07  Kto dał ludziom bumerangi ? (Australia)
23. 07 Arkona – wyspa słowiańskich bogów (Niemcy)
25.07  Słońce nad Heliopolis – o tym jak powstał świat (Egipt)
28.07  Historia pewnego smoka (Chiny)
30.07  O tym jak potop zalał ziemię (Mezopotamia)

Do 23 sierpnia, wystawa czasowa „Nie tylko Biskupin. Józef Kostrzewski oczami współczesnych” prezentująca wybitną postać badacza najsłynniejszej pradziejowej osady badanej na terenie Polski
Do 31 sierpnia, wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z…” zatytułowana „„Wyspa na morzu piasku. Petroglify w oazie Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie” ukazująca wyniki badań naszego pracownika w Egipcie
 

Atrakcje w oddziale muzeum – Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim (ul. ks. I. Posadzego 3)
Od 27.06 do 30.08.2014 r. w każdy czwartek od 11.00 do 13.00; Warsztaty Smocze opowieści, wstęp za wykupieniem biletu ulgowego – 4 zł
– w wakacyjne czwartki Rezerwat Archeologiczny zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie „Smoki – w stawie i na trawie”. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6- 12 lat, na których przeniesiemy się do świata wyobraźni ich średniowiecznych rówieśników. W tym czasie specjalnie dla opiekunów – wypoczynek w plenerowej czytelni przygotowanej przez wydawnictwo Zysk i S-ka z literaturą fantastyczną. Poza tym w programie dla dzieci: smocze kino letnie, słuchowiska i gra wyobraźni, warsztaty plastyczne, zabawy plenerowe.

Przez całe wakacje, średniowieczny plac zabaw; wstęp za wykupieniem biletu wstępu do Rezerwatu; zachęcamy do korzystania z odtworzonych przez archeologów, średniowiecznych kopii gier i zabaw w rezerwatowym plenerze. 

Od 27.06 do 31.08. 2014, Wystawa czasowa „Smoki – w stawie i na trawie”; Wystawa fotograficzna autorstwa Tomasza Skorupki ukazuje świat współcześnie żyjących gadów i płazów na tle fantastycznych stworzeń zrodzonych przed wiekami w ludzkiej wyobraźni. Uchwyconych na fotografiach przedstawicieli niezmiernie bogatej i różnorodnej polskiej herpetofauny, między innymi często spotykane zaskrońce, jak i bardzo rzadkie żółwie błotne, zobaczyć można w towarzystwie smoków, węży i bazyliszków umieszczonych na zabytkach archeologicznych i architektonicznych. Wystawa zaprasza nie tylko nad stawy i w trawy, ale i do mitycznego świata mieszkańców starożytnej i średniowiecznej Europy. Zdjęcia, obrazujące faunę łąk i mokradeł, stają się inspiracją do  opowiedzenia co i w jaki sposób pobudzało wyobrażenia na temat smoków i potworów w najdawniejszych czasach.
Finisaż wystawy „Smoki – w stawie i na trawie” planowany jest na 30 sierpnia (godz. 12.00). Odbędzie się dziecięcy smoczy plener malarski w godz. 12.00 – 14.00; ilość miejsc ograniczona do 20, wstęp za wykupieniem biletu ulgowego, zapisy do 29.08.: rezerwat@muzarp.poznan.pl.