REKLAMA: Epidemia nadwagi i otyłości

Autor: AM
REKLAMA

Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości są zastraszające… !  Dane liczbowe wskazują, że w Europie aż 70% zgonów spowodowanych jest przez nadwagę. Nadmiar kilogramów  staje się prawdziwą epidemią zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci i młodzieży.

Otyłość polega na gromadzeniu się tłuszczu w ciele. Jej poziom określa się na podstawie tzw. body mass index – BMI. BMI oznacza stosunek wagi w kilogramach do wartości wzrostu w metrach, gdzie BMI=25-30 oznacza lekką nadwagę, 30-40 wyraźną, a 40 śmiertelną. Dokładne ustalenie zawartości procentowej tłuszczu w ciele umożliwia aparat do analizy tkanki tłuszczowej, na którym przeprowadza się pomiar metaboliczny w trakcie konsultacji dietetycznej.

- Nadwaga powstaje również na skutek gromadzenia się w ciele wody. Jeśli w organizmie znajduje się wiele substancji toksycznych, np. z powodu niedostatecznego dostarczania płynów, stara się on rozrzedzać toksyny i zatrzymuje wodę – mówi Urszula Borowska dietetyk dyplomowany i doradca do spraw żywienia z Salonu Dolina Piękna.

Wzrost otyłości w ostatnich latach spowodowany jest sposobem życia i odżywiania.
Problem polega na tym, że jemy nieregularnie i w pośpiechu oraz w większości prowadzimy
siedzący tryb życia. Spożywamy zbyt wiele tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, a zdecydowanie za mało ryb, chudego nabiału oraz błonnika.

Otyłości towarzyszy wiele poważnych schorzeń, jak np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i naczyń, choroby układu trawiennego, zaburzenia pracy tarczycy, nowotwory, alergie, astma czy reumatyzm. Otyłość jest czynnikiem stresującym serce, które musi czerpać krew przez wszystkie warstwy tłuszczu, jest przyczyną wielu schorzeń aparatu ruchu oraz prowadzi do zaburzeń w sferze psychosocialnej.

Ilość komórek tłuszczowych w ciele ustala się w wieku około 9 lat i już się nie zmienia, zmienia się tylko ich objętość. Jeśli nie będziemy przekarmiać dzieci, nie będą musiały całe
życie walczyć z nadwagą. Zdrowa dieta z obniżoną ilością spożywanych kalorii jest podstawą zdrowego życia!

Istnieje niewielu ludzi, którzy nie próbowaliby w ciągu swego życia w jakiś sposób obniżyć swoją wagę, wciąż walczymy z nadmiarem kilogramów, do wyjątków nie należy nawet widok otyłego lekarza.

Wysiłek fizyczny jest najważniejszym elementem kompleksowej, prozdrowotnej zmiany stylu życia w celu zabezpieczenia przed otyłością i jej leczenia. Wiadomo, że systematyczny trening fizyczny zmniejsza insulinooporność (utrudniona reakcja organizmu na własną insulinę), masę ciała i tłuszczową tkanki trzewnej. Udowodniono również że ćwiczenia fizyczne korygują dyslipidemię aterogenną oraz obniżają glikemię, ciśnienie tętnicze i stężenie białka C - reaktywnego (CRP). Dodatkowo wymierną korzyścią jest poprawa wydolności fizycznej.

- Edukacja pozwala na przekazanie otyłym osobom teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat prawidłowego sposobu odżywiania się i stylu życia oraz pomaga im uzyskać właściwy stosunek do jedzenia. Przestaje ono być metodą kompensowania negatywnych wpływów stresów psychoemocjonalnych – podkreśla Urszula Borowska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA