REKLAMA: Czy mięso z grilla jest zdrowe dla dzieci?

Autor: Anna Zielonka, Kierownik Działu Marketingu Zakład Drobiarski Wipasz S.A. właściciel marki Nasz Kurc
REKLAMA

Trwa sezon grillowy i wielu z nas zadaje sobie pytanie czy produkty z grilla są zdrowe i bezpieczne dla dzieci.

Zdecydowanie tak! Pod warunkiem, że do pieczenia na ruszcie wybieramy najlepsze gatunkowo, świeże mięso- najlepiej drobiowe. Jest ono delikatniejsze i szybsze w przygotowaniu niż np. mięso wieprzowe, ponadto zawiera niewielką ilość tłuszczu. Idealne do grillowania są udka, podudzia, skrzydełka oraz filety z piersi z kurczaka Nasz Kurczak. Możemy też wybrać produkty z linii Grill Express- idealnie, łagodnie przyprawione elementy z kurczaka. Ważne jest to, że mięso Nasz Kurczak pochodzi ze sprawdzonych hodowli, a jego wytwarzanie jest kontrolowane na każdym etapie. Dodatkowym atutem jest hermetyczne opakowanie, które zapewnia bezpieczeństwo produktu, jest gwarancją oryginalnego zapakowania przez producenta i uniemożliwia wyciek osocza. O wysokiej jakości produktów Nasz Kurczak świadczy certyfikat Systemu Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP gwarantujący najwyższą jakość produktu, a także wyróżnienia godłami Doceń Polskie oraz Poznaj Dobrą Żywność.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas grillowania?

Ważna jest właściwa temperatura przechowywania produktu, więc jeśli grillujemy w terenie spakujmy mięso przeznaczone na grilla do lodówki turystycznej. Dzięki niej produkty będą do ostatniej chwili trzymane w chłodzie i pozostaną świeże.
Jeśli samodzielnie przyprawiamy mięso z kurczaka, co najmniej kilka godzin przed grillowaniem warto je posmarować marynatą. Dzięki temu będzie smaczniejsze i bardziej soczyste. Jeśli nie dysponujemy czasem wybierzmy gotowe produkty do grillowania np. Nasz Kurczak z linii Grill Express czy Nasz Kurczak na grilla

Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby mieć pewność że produkty z grilla będą smaczne i zdrowe?

Należy pamiętać, aby węgiel, którym rozpalamy grill był już wypalony (koloru białego). Węgiel palący się wydziela bowiem szkodliwe substancje, które wnikają w jedzenie. Pieczemy nad żarem - powstaje on po ok. 25 min od rozpalenia węgla.
Warto używać tacek lub folii aluminiowej- dzięki nim tłuszcz nie będzie skapywał na żar. Nie powstaną więc szkodliwe dla zdrowia substancje. Poza tym produkty szybciej się upieką i będą soczyste. Jeśli nie pieczemy na tacce lub folii posmarujmy ruszt olejem. Dzięki temu pieczone produkty nie będą do niego przywierały.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję i życzę udanego sezonu grillowego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA