Skwery na Starym Mieście mają nowych patronów

Autor: mb, fot. archiwum

Znacie skwer Dworzaczka? A może wiedzie gdzie się znajduje skwer Rataja? Dwa skwery na Starym Mieście otrzymały nowych patronów.

- Skwer na wzgórzu św. Wojciecha, przy ul. Księcia Józefa otrzyma imię Fraciszka Rataja. Skwer pomiędzy ulicą Wroniecką a Wolnica otrzyma imię Włodzimierza Dworzaczka – informuje Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Franciszek Rataj brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, Powstaniu Wielkopolskim, Powstaniu Warszawskim oraz III Powstaniu Śląskim. Był też zastępcą dowódcy 15 Pułku Piechoty w Dęblinie, komendantem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Toruniu i Poznaniu oraz jednym z dowódców Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Po wojnie powrócił do Poznania.

Włodzimierz Dworzaczek zajmował się badaniem geneaologii, jednak skutki jego pracy zostały zniszczone podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie powrócił do Poznania i rozpoczłą pracę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Był uznanym specjalistą w zakresie genealogii i badaczem dziejów reformacji i kontrreformacji oraz kultury Wielkopolski XVI i XVII wieku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA