Indyjska technologia gości na MTP

Indie dopiero startują w wyścigu o tytuł gospodarczej potęgi. Są jednak rynkiem bardzo otwartym. Zwłaszcza na polskich inwestorów o czym przedstawiciele indyjskich przedsiębiorstw starają się przekonać podczas targów ITM Poznań w strefie India Show.

Równe 60 lat temu te dwa kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne. Z tej okazji po raz pierwszy na targach pojawiło się ponad 100 indyjskich firm tworzących potencjał przemysłu maszynowego. 2014 rok to idealny czas na budowanie gospodarczych relacji polsko-indyjskich.

-Indie przywiązują wielką wagę do rynku polskiego. Uważamy że kraj ten jest punktem wyjściowym do budowania kontaktów z Europą – mówił Ravi Capoor, wiceminister handlu i przemysłu w rządzie Indii. – Ostatnie 2 lata to znaczny wzrost wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami. Tutaj na targach mamy dziś prawie 150 firm z sektora inżynieryjnego ale widzimy też szansę do współpracy w branży tekstylnej czy spożywczej.

Wzajemna wymiana handlowa pomiędzy Polską a Indiami wzrosła z 808,42 mln dolarów w latach 2009-2010 do 1674,10 mln dolarów w latach 2012-2013. Eksport wyrobów maszynowych wzrósł w ciągu ostatnich 4 lat o 70%. Lista produktów obejmuje głównie sprzęt transportowy, maszyny i urządzenia, produkty metalowe, produkty podstawowe i półprodukty z żelaza i stali.

– Nasze relacje z Indiami są bardzo dobre, zarówno te polityczne jak i ekonomiczne – zapewnił Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki RP. – Do współpracy zachęca nas dodatkowo rozwój Indii. Tu są wielkie możliwości kooperacji i możliwość synergii między gospodarkami. Działamy na rzecz tworzenia lepszych warunków biznesu.

Wszyscy polscy przedsiębiorcy, którzy mają ochotę na rozszerzenie swojej działalności na rynek indyjski mogą nawiązać współpracę podczas odbywających się od 3 do 6 czerwca targów ITM Poznań w specjalnej sekcji India Show, która znajduje się w pawilonie 3A, 7 i 8.

– Wiem, ze jest dużo osób, które mają mgliste pojęcie dotyczące inwestycji w Indiach – przyznała Monika Kapil Mohta, ambasador Indii w Polsce. – W ambasadzie posiadamy departament dotyczący relacji handlowych, zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwiać swoje wątpliwości. Wielu ludzi myśli, że problemem jest bariera językowa, kultura biznesowa, która jest zupełnie inna ale gospodarka indyjska jest mocno zakorzenioną częścią światowej gospodarki. Widzimy duże zainteresowanie i staramy się rozwiać wątpliwości.

Na targach ITM Poznań można zobaczyć również wystawców z Chin i oczywiście z Polski.