Parada Łazarska przeszła przez Łazarz!

Na początku szły harcerki z transparentem, a dalej jechały zabytkowe samochody, cały batalion Starych Marychów na antycznych rowerach i w czapkach, była też oczywiście orkiestra dęta i śliczne mażoretki – tradycyjna Parada Łazarska rozpoczęła największe regionalne święto w Poznaniu: Dni Łazarza.

Święto Łazarza w tym roku jest obchodzone po raz 25 i pewnie dlatego parada w tym roku wyglądała wyjątkowo efektownie i bogato. Za wielkim transparentem informującym niezorientowanych, co też to za tłumy wędrują najpierw ulicą Wyspiańskiego, a później Głogowską, jechali rowerzyści na szykownych, antycznych rowerach i w czapkach z daszkiem a la Stary Marych. I nic dziwnego, bo przecież Stary Marych, jak wszyscy doskonale wiedzą, mieszkał właśnie na Łazarzu…

Za cyklistami jechała cała batalia taksówek, a za nimi zabytkowe i bardzo piękne auta użyczone przez Automobilklub Wielkopolski. Było na co popatrzeć, bo wśród maszyn z całego świata była nawet dawna rządowa Czajka i to chyba ona przyciągała najwięcej spojrzeń miłośników motoryzacji.
Za samochodami maszerowała orkiestra dęta ze Swarzędza, a przed nią śliczne swarzędzkie mażoretki. Za orkiestrą jechał elegancką bryczką prezydent Ryszard Grobelny, a dalej już szli wszyscy chętni mieszkańcy Łazarza prowadzeni przez osiedlowych radnych. Reprezentowane były wszystkie grupy wiekowe: od przedszkolaków poprzez uczniów wszystkich łazarskich szkół aż po seniorów aktywnie działających w klubie “Krąg”, który jest głównym organizatorem Dni Łazarza.  

Parada tradycyjnie rozpoczyna zawsze Dni Łazarza, które w tym roku potrwają 12 dni, podczas których mieszkańcy będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu imprezach, koncertach, festynach, spotkaniach czy warsztatach.

Warto przypomnieć, że Łazarz jest dzielnicą Poznania od 114 lat – wcześniej był oddzielną wsią zamieszkałą głównie przez potomków bambrów przybyłych tu w XVIII wieku po wielkiej zarazie, która wyludniła Poznań.