Dlaczego frekwencja na wyborach była tak słaba?

Autor: Wojciech Chudy
REKLAMA

- Było to do przewidzenia. Zwłaszcza po bardzo kiepskiej kampanii informacyjnej o nowych obwodach do głosowania - komentuje wybory do europarlamentu Wojciech Chudy, przewodniczący Rady Osiedla Chartowo. Mała liczba ulotek z hasłem "Sprawdź gdzie głosujesz" w żaden sposób nie mogła pomóc w informowaniu wyborców o miejscu głosowania.

W zeszłym roku podczas dyskusji o projekcie uchwały w sprawie podziału Poznania na stałe obwody głosowania stanowczo interweniowałem na komisji samorządowej RMP w sprawie bezsensownych lokalizacji komisji wyborczych (polecam protokół z 4 stycznia 2013r. http://bip.poznan.pl/bip/komisje/komisja-samorzadowa,1270/).

Mimo że założenia projektu uchwały były generalnie sensowne, niektóre szczegółowe rozwiązania okazały się kuriozalne, np. wyborcy z deski 15-20 na os. Lecha, zamiast głosować w pobliskiej szkole, oddalonej o 50 metrów od tego budynku, muszą oddawać głos w szkole na os. Tysiąclecia.

Niestety zeszłoroczna dyskusja prowadzona była kilka dni przed sesją RMP i praktycznie nie było możliwości wprowadzenia większych zmian do projektu uchwały. Dlatego mocno nalegałem w Wydziale Organizacyjnym, żeby urząd poinformował przed tegorocznymi wyborami tych wyborców, którym zmieniły się lokalizacje komisji wyborczych.
Jak widać, średnio im się to udało...

Inną sprawą jest szukanie teraz winnych słabej frekwencji wyborczej. Łatwo jest przecież zrzucić odpowiedzialność na problemy z dotarciem wyborców do lokali wyborczych. A z tego, co pamiętam, żadna partia polityczna nie interweniowała w zeszłym roku podczas uchwalania nowych obwodów do głosowania. Swoje uwagi zgłosiła tylko Rada Osiedla Chartowo i Rada Osiedla Św. Łazarz.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA