Park imienia Tadeusza Mazowieckiego na Starym Mieście w Poznaniu

Autor: el, fot. archiwum

Rada Osiedla Stare Miasto, podczas specjalnej sesji, jednogłośnie wyraziła pozytywną opinię w sprawie nazwania parku nad Wartą (na lewym brzegu rzeki) - między mostem Królowej Jadwigi a mostem Świętego Rocha - imieniem Tadeusza Mazowieckiego, premiera Polski w latach 1989 - 1990, zmarłego w 2013 roku.

- Popieram tę inicjatywę ze względu na osobę, znaczenie i autorytet Tadeusza Mazowieckiego dla współczesnej wolnej Polski, dla Europy i dla świata - mówi Andrzej rataj, radny osiedla Stare Miasto. - Tadeusz Mazowiecki był premierem w niezwykle trudnym i dynamicznym okresie schyłku zimnej wojny oraz wielkich zmian ustrojowych, społecznych i ekonomicznych w Polsce i w Europie. Jego "siła spokoju" miała wielki wpływ na dokonywane pokojowe przemiany i przyszłość Polski i Europy - z uwzględnieniem istniejących możliwości krajowych i międzynarodowych, gdzie cały czas ogromne znaczenie miały siły reprezentujące poprzedni system ustrojowy.

Radny wylicza także inne dokonania premiera: działalność Tadeusza Mazowieckiego w latach 1992–1995 jako specjalnego wysłannika Komisji ONZ ds. Praw Człowieka w byłej Jugosławii, gdzie mocnym i stanowczym głosem alarmował i apelował do świata o przeciwdziałanie zbrodniom oraz wkładzie w tworzenie obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku, zwłaszcza w zakresie ważnej i kompromisowej treści preambuły.

- Tadeusz Mazowiecki był Honorowym Obywatelem Poznania (tytuł nadano uchwałą Rady Miasta Poznania w 2009 roku). Przez wiele lat był posłem na Sejm - wybieranym zarówno z Poznania, jak i z Krakowa, co również jest mi szczególnie bliskie - dodaje radny. - Mam również nadzieję, że Rada Miasta Poznania podczas sesji we wtorek 20 maja podejmie odpowiednią uchwałę. Dzięki temu w 25 rocznicę wyborów czerwcowych z 1989 roku możliwe będzie upamiętnienia jednego z głównych twórców niepodległej III Rzeczypospolitej Polskiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA