Cztery kąty w wersji fit

Na decyzję o kupnie nieruchomości wpływa wiele czynników. Moda na zdrowy tryb życia spowodowała, że istotne stało się również bliskie sąsiedztwo parków, jezior i lasów, miejsc, w których po ciężkim dniu pracy możemy aktywnie spędzić czas lub po prostu odpocząć.

Według raportu przeprowadzonego przez portal Expander, 60 proc. badanych Polaków kupno mieszkania rozpoczyna od sprawdzenia cen, natomiast dla 48 proc. respondentów wyznacznikiem atrakcyjności danej nieruchomości jest jej lokalizacja. Ważne stało się dla nas już nie tylko to, aby w okolicy znajdowały się sklepy, szkoły czy przedszkola. Obecnie istotnym elementem jest także bliskość terenów rekreacyjnych.

Według sondaży, co piąty dorosły Polak ćwiczy codziennie, a 27 proc. jest aktywnych od dwóch do sześciu razy w tygodniu. Pokochaliśmy bieganie, jeździmy na rowerze, uprawiamy nordic walking. Coraz chętniej przed lub po pracy wybieramy się na basen, siłownię, jogging czy po prostu chodzimy na spacery. Moda na zdrowy tryb życia przekłada się na wiele z naszych życiowych decyzji, między innymi tych dotyczących kupna mieszkania. Coraz więcej osób wybiera nieruchomości poza ścisłym centrum, za to w bliskim sąsiedztwie przyrody.

Wśród deweloperów i mieszkańców popularne stały się północne dzielnice Poznania – takie jak Piątkowo, Naramowice czy Umultowo. Lokalizacja ta pozwala swobodnie korzystać z miejskiej infrastruktury, ale też aktywnie wypoczywać z dala od spalin samochodowych i ulicznego gwaru.  Z myślą o aktywnym trybie życia mieszkańców powstaje tam wiele inicjatyw, między innymi place rekreacji ruchowej z urządzeniami fitness typu outdoor. Znajdują się one w parku na osiedlu Bolesława Chrobrego oraz w Rezerwacie Przyrody „Żurawiniec”. Na terenie placów do dyspozycji mamy sprzęt treningowy niewiele różniący się od tego, który możemy znaleźć w profesjonalnych siłowniach. Mieszkańcy poznańskich Naramowic chętnie korzystają z siłowni na świeżym powietrzu. Ale to nie jedyne obiekty, które pomagają im dbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję. W okolicy nowopowstałych osiedli znajduje się także pływalnia, sauny oraz klub fitness. – Dla naszych klientów zaplecze rekreacyjne, poza wysokim standardem wykonania budynku i odpowiednią relacją jakości do ceny stanowi ważny argument przemawiający za podjęciem decyzji o kupnie mieszkania – mówi Małgorzata Deiksler, Dyrektor biura w Poznaniu OKRE Development, firmy realizującej na poznańskich Naramowicach projekt mieszkaniowy „Na Skraju Lasu”.    

Wartość nieruchomości oraz jej atrakcyjność podnoszą też na pewno inwestycje wpływające na okoliczną infrastrukturę w zgodzie z duchem ekologii. Dobrym przykładem takiego projektu jest Park Historii Ziemi, który do 2020 roku powstać ma na poznańskim Umultowie. Dzięki nowoczesnemu centrum nauki miasto zyska tereny rekreacyjne oraz dużą atrakcję turystyczną. Według planów poznański projekt ma swoim rozmachem przebić słynne Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Do tworzenia Parku Ziemi włączony zostanie rezerwat „Żurawiniec” oraz rezerwat „Meteoryt Morasko”. Na 15,5 ha terenu zbudowane zostanie interaktywne centrum na miarę XXI wieku, dające mieszkańcom Poznania i okolic możliwość jeszcze atrakcyjniejszego wypoczynku. Natura będzie w Parku Historii Ziemi dosłownie na wyciągnięcie ręki, a wiele eksponatów można będzie dotknąć i samodzielnie przeprowadzić na nich eksperymenty, poznając podstawowe prawa fizyki. W dodatku, na terenie rezerwatów Meteoryt Morasko i Żurawiniec oraz zlewni Różanego Potoku wytyczone zostaną ścieżki dydaktyczne. Dzięki temu wizyta w centrum będzie dobrym wstępem do spaceru po lesie. Na pewno z atrakcji tych najbardziej skorzystają okoliczni mieszkańcy.