ZKZL w finale konkursu Top Inwestycje Komunalne 2014!

Autor: ZKZL, el, fot. archiwum
REKLAMA

ZKZL został nominowany do finału konkursu organizowanego przez redakcję Portalu Samorządowego za osiedle przy ulicy Podolańskiej. Chodzi nie tyle o samo osiedle, co o cały program budowy mieszkań komunalnych w Poznaniu realizowany według autorskiego pomysłu ZKZL.

Przypomnijmy: nieco ponad rok temu Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych został przekształcony z jednostki miejskiej w spółkę według autorskiego pomysłu ówczesnego dyrektora, a obecnie prezesa spółki Jarosława Pucka. Chodziło o to, że po przekształceniu spółka zyskała zdolność kredytową, a więc mogła wziąć kredyt, by wybudować 100 mieszkań rocznie - przy czym na obsługę kredytu miała być przeznaczona taka sama suma, jaką ZKZL otrzymywał co roku z budżetu miasta.

Jednak najważniejszą korzyścią z przekształcenia jest to, że skoro przybędzie mieszkań komunalnych, to będzie można do nich przesiedlić lokatorów miejskich lokali w złym stanie technicznym - a uzyskane w ten sposób mieszkania wyremontować i przeznaczyć na lokale socjalne. W ten sposób nie tylko skróci się kolejka czekających na lokal socjalny - obecnie to około 1500 osób - ale też miasto zaoszczędzi 10 mln zł rocznie, które teraz musi wypłacać tytułem czynszu właścicielom lokali, w których mieszkają zadłużeni poznaniacy czekający na lokal socjalny. Wiele osób na lokal socjalny czeka latami, a miasto w tym czasie musi właścicielowi wypłacać czynsz za takiego lokatora...

Jednym z etapów programu było właśnie wybudowanie osiedla 3 bloków wielorodzinnych przy ulicy Podolańskiej, które zostało oddane do użytku w 2013 roku. Budynki mieszczące 87 mieszkań dwupokojowych i 18 trzypokojowych zostały zbudowane według tego samego projektu, który został już wykorzystany na przykład na ulicy Łaskarza, bez balkonów i piwnic. To znacznie obniżyło koszty inwestycji.

W planach są kolejne osiedla, wszystkie w ramach tego samego projektu - a kto uważa, że i projektowi, i osiedlu nagroda się należy, może na to zagłosować na stronie portalsamorzadowy.pl w zakładce "Top Inwestycje Komunalne 2014".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA