Poznań City Center Makabryłą roku?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

To niestety nie jest żart na 1 kwietnia - cały kompleks Poznań City Center został nominowany do niechlubnej nagrody architektonicznej. "Chlebak City Center" jest jedną z 10 propozycji w plebiscycie.

Plany były piękne - niezwykła, ażurowa konstrukcja dachu, dużo szkła, schody ruchome we wszystkich kierunkach, funkcjonalna przestrzeń dla pieszych zarówno przed jak i wewnątrz budynku... Takie były pierwsze wizualizacje. Jak się później okazało, zupełnie nie przystające do tego, co ostatecznie powstało (poza ogólnym kształtem podłużnej tuby, określanej od początku jako "wielka golarka").

Nowy budynek podzielił poznaniaków - jedni byli zadowoleni z tego, że powstało cokolwiek w miejscu, które do tej pory bardziej odstraszało niż zachęcało do wizyty. Różnokolorowa iluminacja bryły również znalazła szerokie grono wielbicieli. Wielu poznaniaków nadal jednak twierdzi, że budynek jest mierny nie tylko pod względem architektonicznym, ale też funkcjonalnym, o zerowej funkcji miastotwórczej nie wspominając.

Nic więc dziwnego, że budynek zyskał nominację do antynagrody, jaką jest tytuł Makabryły Roku, cyklicznie przyznawany przez redakcję serwisu bryla.pl.
"Życie pokazało, że budowla jest nieprzyjazna podróżnym. Już samo dotarcie na perony to nie lada wyzwanie. Z najbliższego przystanku tramwajowego poprowadzono podziemny tunel, który zamiast do dworca, prowadzi do centrum handlowego. Z małej hali dworca PKP bezpośrednio dostać można się tylko na trzy perony. Do pozostałych trzeba nadrobić nawet kilkaset metrów po schodach" - piszą redaktorzy serwisu.

Głosowanie na Makabryłę Roku potrwa w serwisie bryla.pl do 7 kwietnia. Poznań City Center ma jednak solidną konkurencję - m.in. Galerię Katowicką, warszawski wieżowiec Złota projektu Daniela Liebeskinda, Trasę Uniwersytecką w Bydgoszczy czy też pawilon zakładu pogrzebowego na pl. Narutowicza w Warszawie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA