Nauka i biznes współpracują dzięki SCITT

Autor: VCG, fot. archiwum
REKLAMA

Przez ostatnie trzy lata działalności projekt Studenckiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii pomógł połączyć środowisko akademickie z biznesowym. Dzięki temu studenci oraz doktoranci mogli rozwijać swoje pomysły. Aktywność młodych ludzi, a także otwartość przedsiębiorców pokazała, że warto łączyć naukę z biznesem!

W ramach projektu SCITT zostali powołani do działania Menadżerowie Innowacji – ludzie, którzy swoją fachową wiedzą i kompetencjami mogli pomóc studentom oraz doktorantom w realizacji ich innowacyjnych pomysłów. Zadaniem Menadżerów była nie tylko pomoc studentom, ale również poszukiwania przedsiębiorców gotowych na zmiany i otwartych na współpracę z wielkopolskimi uczelniami.

Dzisiaj Menadżera Innowacji można spotkać już na pięciu poznańskich uczelniach – Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Wyższej Szkole Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej. Na ich ręce wpłynęło 115 pomysłów, które pokazały, jak kreatywni są młodzi ludzie. Chęć nawiązania współpracy wykazało 108 przedsiębiorców a 289 studentów i doktorantów wzięło udział w projekcie uczestnicząc w szkoleniach z Innowacyjnej Przedsiębiorczości Akademickiej lub pracując nad swoimi pomysłami przy udziale Menadżerów Innowacji. W konkursie na zamawiane prace dyplomowe jury oceniło aż 40 opracowań. Te liczby pokazują, że potencjał tkwiący w młodych ludziach należy rozwijać, bo dzięki temu korzyści odnoszą nie tylko pomysłodawcy, ale również przedsiębiorcy i uczelnie.

Działania, które były podejmowane od 2011 roku mogą być kontynuowane przez same szkoły wyższe, do czego zachęcają twórcy modelu SCITT. Obecnie na wybranych wielkopolskich uczelniach przy specjalnym stoisku studenci oraz wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje dotyczące projektu. Dodatkowo szkoły wyższe z Wielkopolski, jak i z całego kraju, otrzymają paczki z podręcznikami zawierającymi podstawową wiedzę dotyczącą SCITT, funkcji Menadżera Innowacji oraz zasad współpracy pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami.

Wprowadzenie na stałe osoby Menadżera Innowacji w każdej szkole wyższej może przynieść wiele korzyści, co twórcy SCITT udowodnili niejednokrotnie. Każda uczelnia, która jest zainteresowana, aby takie stanowisko wprowadzić u siebie powinna wejść na stronę internetową www.scitt.paip.pl i szerzej zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi zakresu prac Menadżera Innowacji, ale również zbiorem trzyletnich doświadczeń zebranych podczas działalności SCITT.

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii to stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) model wsparcia innowacyjnych pomysłów studentów i doktorantów, wykorzystujący do tego celu potencjał uczelni  i instytucji otoczenia biznesu (np. inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii).

Model SCITT ma być alternatywną formą pomocy dla młodych twórczych ludzi z wielkopolskiego środowiska naukowego. Zakłada on poprawę relacji pomiędzy instytucjami wspierającymi biznes a studentami i doktorantami jako pomysłodawcami innowacji.

Studenci i doktoranci będą mogli pozyskać realne wsparcie w testowaniu swoich pomysłów. Wystarczy, że zgłoszą się do tzw. Menadżerów Innowacji, którzy stacjonują na pięciu wielkopolskich uczelniach. Projekt Studenckiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA