Przystanki przyjazne dzieciom?

Na przystanku czytamy gazetę, wysyłamy SMS, słuchamy audiobooka… A dzieci? Dzieci się nudzą.  Powstał jednak pomysł żeby przystanek służył zabawie i edukacji. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Ulepsz Poznań i mieszkańcami, których integruje  fanpage „Hello Polanka” MPK chce stworzyć miejsca przyjazne dzieciom. W miejsce graffiti i wybitych szyb w wiatach przystankowych mogą powstać krzywe zwierciadła, alfabet czy gry planszowe. 

Na usuwanie skutków dewastacji przystanków wydajemy krocie. Pieniądze te mogły by zostać wydane na modernizację komunikacji miejskiej. Inicjatywa przystanków przyjaznych dzieciom ma nie tylko przeciwdziałać aktom wandalizmu i kształtować świadomość społeczną w kierunku dbania o dobro publiczne.

Pierwszeństwo w zmienianiu przystanków miała młodzież. W ramach akcji „Przystanek jak malowany”, organizowanej z Grupą Inicjatywną Mieszkańców „Przystanek Folwarczna”, zaprojektowała nowe malowanie dla wiat znajdujących się w sąsiedztwie trasy kórnickiej.

Teraz jednak Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wspólnie ze Stowarzyszeniem „Ulepsz Poznań” i z Hello Polanka” chce stworzyć pierwsze w Poznaniu kreatywne przystanki edukacyjne, na których dzieci będą mogły rachować na liczydle czy też korzystać z prostej gry planszowej. 

– Uważamy, że ważnym jest, by już najmłodsi obywatele wiedzieli, że warto dbać o przestrzeń wspólną, z której wszyscy korzystamymówi Anita Krzyżaniak z Hello Polanka. – Po rozmowach z mieszkańcami, głównie mamami, wpadliśmy na pomysły ulepszenia zdewastowanych przystanków w miejsca przyjazne najmłodszym.

MPK liczy na to, że pozwoli to ukształtować poczucie odpowiedzialności za przestrzeń miejską i dobro publiczne zarówno wśród rodziców, jak i najmłodszego pokolenia pasażerów komunikacji miejskiej.

Na sam początek swój charakter zmienią przystanki na os. Polanka, które są stale dewastowane. Przedsięwzięcie wymaga jednak nakładów. Żeby pozyskać na ten cel pieniądze wystarczy wziąć udział w głosowaniu na stronie https://todlamniewazne.pl/inicjatywa,905.html. Trzeba zalogować się podając adres e-mail i oddać swój głos na pomysł „Przystankowe gry dla dzieci”.