Gdy naukowiec chce być biznesmenem

Autor: SCITT
REKLAMA

Nauka i biznes to dwie dziedziny, których połączenie umożliwia nie tylko stworzenie lepszych możliwości rozwoju dla firm, ale również rozkwit potencjału tkwiącego w młodych naukowcach. Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zachęca zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników naukowych do współpracy w ramach projektu.

Jeszcze kilka lat temu nauka i biznes były dwoma oddzielnymi sferami. Dzisiaj coraz częściej spotykają się, by realizować wspólne cele. Projekt SCITT umożliwia im nawiązanie efektywnej współpracy.

W 2009 w głowach dwóch doktorantów Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Rafała Witkowskiego oraz dr Krzysztofa Krzywdzińskiego zrodziła się wizja IC Solutions. Pomysł ten miał wykorzystać ich dorobek naukowy na gruncie biznesowym. Dzięki motywacji, ciężkiej pracy oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej ich innowacyjna idea cyfrowego długopisu weszła w życie.
– Młodzi pracownicy uczelni nie mogą się bać. Najważniejsze jest to, aby podjęli wyzwanie i po prostu spróbowali. Jeżeli się postarają i będą ciężko pracować, to na pewno im się uda – mówi dr Rafał Witkowski. – Połączenie obu sfer, biznesowej i naukowej, wymaga dobrej organizacji i samozaparcia, to nie jest łatwe. Uczelnie nie wspierają wystarczająco swoich pracowników działających poza sferą naukową. Tym, co pomaga w biznesie, to zdecydowanie kontakty. Jeżeli za człowiekiem stoi uczelnia, to staje się on bardziej wiarygodny dla firm, organizacji i instytucji.

Innym przykładem współpracy pomiędzy nauką i biznesem są zamawiane prace dyplomowe. Wiele z prac pisanych przez studentów i doktorantów trafia na półkę i zostaje zapomnianych. Działania SCITT dowodzą, że to nie jedyny los, jaki może je spotkać. Dzięki odpowiedniej współpracy pomiędzy światem nauki i biznesu, prace dyplomowe mogą znaleźć zastosowanie w praktyce biznesowej. Przynosi to obopólne korzyści – autor ma szansę skonfrontować swoją wiedzę z praktyką, zaś przedsiębiorca zyskuje nowy, oryginalny pomysł na rozwiązanie konkretnego problemu, czy zagadnienia w jego firmie.

Więcej o praktycznych zastosowaniach prac naukowych będzie można usłyszeć od dr Rafała Witkowskiego już 6 marca, podczas konferencji „Kierunek Innowacja”. Jej organizatorem jest Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które zaproszonym gościom chce przedstawić nowe perspektywy dla współpracy tych dwóch, zdawałoby się odrębnych światów, nauki i biznesu.

Trzy lata aktywnych działań SCITT dowodzą, że studenci i doktoranci mają w sobie spory potencjał. Jeżeli otrzymają odpowiednie wsparcie, to ich pierwsze kroki w biznesie staną się o wiele łatwiejsze, a wiele innowacyjnych pomysłów będzie miało szansę zaistnieć.
Projekt SCITT jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to model wsparcia dla studentów i doktorantów, stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Projekt zakłada połączenie sfery naukowej i biznesowej, czego efektem jest współpraca studentów i doktorantów oraz przedsiębiorców z terenu całej Wielkopolski.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA