Zmieniły się zasady naboru do przedszkoli i szkół

Dwuetapowa rekrutacja, listy przyjętych ogłaszane dopiero w lipcu i pierwszeństwo dla mieszkańców obwodu szkoły. Zmiany nie są duże – ale mogą uprzykrzyć życie rodzicom.

Poprawki były konieczne, ponieważ jeden z artykułów ustawie oświaty był niezgodny z konstytucją. Nowe zasady, po kosmetycznych poprawkach, mają dać dzieciom równe szanse w ubieganiu się o miejsce w danej placówce.
– Przed nami dwa wyzwania – mówił Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta. – Przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji oraz zakomunikowanie rodzicom zmian jakie zaszły.

Choć zmiany są niewielkie, to warto się z nimi zapoznać ponieważ dotyczą one już roku szkolnego 2014/2015. Zasady uległy ujednoliceniu we wszystkich placówkach. Dodatkowo teraz brane są pod uwagę dwa typy kryteriów: ustawowe, którym podlegają wszyscy oraz takie, które dany samorząd wprowadzić może, ale nie musi.

– Ustawodawcy zależało na tym, by kryteria były sprawiedliwe – zapewniał Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.
Oceniać wprowadzone zmiany będzie można najwcześniej za rok, ponieważ nadchodzący rok szkolny traktowany jest jako okres przejściowy.

Na czym jednak polegają zmiany? W przypadku przedszkolaków: dzieci, które kontynuują edukację przedszkolną, nie będą brały udziału w rekrutacji. Rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o dalszej chęci korzystania z usług danej placówki. Dzieci z obwodu danego przedszkola, czyli zamieszkujące obszar do którego dana placówka jest przypisana, mają pierwszeństwo podczas rekrutacji.

Postępowanie rekrutacyjne rozpoczyna się na wniosek rodzica lub opiekuna. Wybiera on 3 przedszkola, jednak dokumenty składane są tylko do placówki pierwszego wyboru, czyli tej, na której najbardziej mu zależy. Proces składa się z rekrutacji zasadniczej oraz – w przypadku, gdy zostają jeszcze jakieś wolne miejsca – uzupełniającej.

Etap pierwszy rekrutacji regulowany jest przez wspomniane kryteria ustawowe. Kandydat zdobywa punkty między innymi za to, że pochodzi z rodziny wielodzietnej, któryś z członków rodziny jest niepełnosprawny oraz gdy dziecko wychowywane jest przez jednego rodzica lub jest objęte pieczą zastępczą, czyli adoptowane. Oczywiście należy dostarczyć dokumenty potwierdzające, że dane kryterium jest rzeczywiście spełnione.

Kryteria obowiązujące w drugim etapie rekrutacji to między innymi: zatrudnienie obojga rodziców, uczęszczanie przez rodzeństwo dziecka do tego samego zespołu szkół, miejsce zamieszkania w obwodzie szkoły, deklaracja korzystania z pobytu całodziennego, odprowadzenie przez co najmniej jednego rodzica podatków w gminie Poznań – oraz gdy miejsce pracy jednego z rodziców znajduje się w obwodzie zespołu szkół, w skład którego wchodzi przedszkole.

Na szczęście rodzic nie musi załączać kserokopii wszystkich dokumentów, zwłaszcza podatkowych. Wystarczy, że złoży oświadczenie wraz z klauzulą o prawdziwości przedstawionych danych.

Co dzieje się dalej? Najpierw ogłaszana jest lista osób zakwalifikowanych. Dopiero po podpisaniu przez rodziców porozumienia z dyrekcją placówki dziecko jest osobą oficjalnie przyjętą do przedszkola.

Poniżej przedstawiamy harmonogram działań związanych z rekrutacją do przedszkoli:
– do 28 lutego należy złożyć deklarację kontynuacji, dla dzieci które już korzystają z edukacji przedszkolnej
– od 3 do 21 marca jest czas na pobieranie i składanie wniosków wraz z załącznikami w placówce pierwszego wyboru
– 28 marca do wiadomości publicznej zostanie podana lista osób zakwalifikowanych
– od 28 marca do 4 kwietnia rodzice mają czas na podpisywanie porozumień
– 24 kwietnia zostanie ogłoszona lista osób przyjętych do danej palcówki przedszkolnej

W przypadku kandydatów do szkół podstawowych proces rekrutacyjny jest o wiele prostszy, bo nie ma tu kryteriów ustawowych.
– Dzieci z obwodu są przyjmowane jakby z urzędu – informowała Irena Anioł, kierownik oddziału organizacyjnego wydziału oświaty. – Jednak rodzice i tak muszą się zgłosić, ponieważ na tej podstawie ustalana jest ilość wolnych miejsc dla osób spoza obwodu.

Dodatkowo od tego roku liczebność klas nie może przekraczać 25 osób. Oczywiście mowa tu o tworzonych klasach pierwszych.

Kryteria dla osób spoza obwodu przedstawiają się następująco: punkty można otrzymać, jeżeli dziecko uczęszczało do przedszkola w tym samym zespole szkół, gdy rodzeństwo uczy się w tym samym obwodzie, kandydat jest mieszkańcem gminy Poznań, przynajmniej jeden rodzic odprowadza podatki w gminie Poznań oraz gdy przynajmniej jedno z rodziców pracuje w obwodzie zespołu szkół.

Wybrać można trzy szkoły podstawowe, jednak dokumenty składa się, podobnie jak w przypadku przedszkoli, tylko w placówce pierwszego wyboru. Rodzic, za pomocą oświadczenia woli, potwierdza chęć podjęcia przez dziecko nauki w konkretnej placówce.

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego różni się w zależności od tego, jakiego typu placówkę wybieramy. I tak, w szkołach podstawowych z oddziałami sportowymi:
– 3 marca rozpoczyna się rekrutacja
– 12 kwietnia następuje ogłoszenie listy zakwalifikowanych
– 25 kwietnia pojawia się lista osób przyjętych

W przypadku kandydatów ze szkół obwodowych:
– 3 marca rusza rekrutacja, od tego momentu można składać zgłoszenia
– 25 kwietnia do informacji publicznej podawana jest lista przyjętych

Natomiast w przypadku szkół wybieranych spoza obwodu:
– rekrutacja również rozpoczyna się 3 marca
– 4 kwietnia pojawia się lista osób zakwalifikowanych, w tym momencie należy zadeklarować chęć korzystania z usług danej placówki
– 25 kwietnia wywieszana jest lista osób przyjętych

W przypadku kandydatów do gimnazjum sytuacja wygląda następująco: osoby z obwodu są przyjmowane „z urzędu”, tak jak ma to miejsce w przypadku szkół podstawowych. Wystarczy zgłosić się do danej placówki.

Osoby spoza obwodu muszą złożyć wniosek z dokumentami i wziąć udział w rekrutacji. Dopiero po ustaleniu przez komisję rekrutacyjną listy osób zakwalifikowanych przyszli gimnazjaliści muszą potwierdzić chęć uczęszczania do danej szkoły przez złożenie oryginału świadectwa i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu organizowanego pod koniec szkoły podstawowej.

Kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji do gimnazjum to świadectwo, zachowanie, otrzymane wyróżnienia, średnia ocen z 5 przedmiotów z klasy V, inne osiągnięcia sportowe lub artystyczne, zamieszkanie na terenie gminy i tak jak wcześniej, odprowadzanie podatków na terenie gminy Poznań przez jednego z rodziców.

Rekrutacja do gimnazjum jest jedną z najdłużej trwających. Może pokrzyżować plany niektórym rodzicom, planującym urlop z dzieckiem na pierwszą połowę lipca.
– 3 marca rozpoczyna się rekrutacja
– 16 maja rozpoczyna się składanie zgłoszeń do gimnazjów obwodowych
– od 10 marca do 6 czerwca systematycznie przeprowadzane będą testy sprawnościowe dla osób składających dokumenty do klas sportowych
– od 3 czerwca przeprowadzane będą testy językowe dla kandydatów do klas dwujęzycznych
– od 27 czerwca do 1 lipca można składać kopie świadectw do sekretariatów wybranych szkól
– 3 lipca wywieszone zostaną listy osób zakwalifikowanych
– 4 lipca należy złożyć oświadczenia o chęci podjęcia nauki w postaci oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
– 7 lipca zostaną opublikowane listy z nazwiskami osób przyjętych

Warto wspomnieć, ze wydłużony proces rekrutacyjny ma też wpływ na budżet miasta. Jednak są to terminy ustalone przez kuratorium, na które samorządowcy nie mają wpływu.

Od decyzji komisji rekrutacyjnej można się odwołać. W terminie 7 dni od opublikowania listy osób przyjętych można złożyć wniosek o wydanie uzasadnienia negatywnej decyzji. Komisja ma na to 5 dni. Po otrzymaniu uzasadnienia rodzic ma kolejne 7 dni na odwołanie się od niego. Wtedy dyrektor ma tydzień, by podjąć decyzję odnośnie ucznia. Może uchylić uzasadnienie lub je potwierdzić.

Wszystkie niezbędne dokumenty pobrać można na stronie miasta w zakładce „oświata”. W razie pytań kontaktować się można ze specjalistami, za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem ow@um.poznan.pl oraz infolinii pod numerem 61 646 33 44.