Własny dom w Poznaniu – jaki koszt?

Autor: Tomasz Piętowski
REKLAMA

Jak wynika z danych portalu nieruchomości Domy.pl najtańsze domy w Poznaniu kupimy od ok. 220 tys. zł. Tymczasem za najdroższe zapłacimy nawet do 5,7 mln zł. Te wysokie ceny są wynikiem nie tylko dużego metrażu lub wysokiego standardu domostwa, lecz przede wszystkim lokalizacji – najwyżej wycenione budynki usytuowane są na Wildzie i na Ławicy. Przeciętna stawka za dom w Poznaniu wynosi 802 tys. zł i 4,2 tys. zł za metr kwadratowy.

Wśród domów o metrażu od 100 do 150 m² znajdziemy najtańsze budynki w całym mieście – od 220 tys. zł i 1,9 tys. zł za metr kwadratowy. Warto jednak uważnie czytać oferty, gdyż większość z tych domów czeka na nabywcę w stanie surowym, co oznacza, że przed zamieszkaniem trzeba będzie zainwestować w nie jeszcze sporo pieniędzy i czasu. Średnia cena dla tej grupy wynosi 597 tys. zł przy 4,7 tys. zł za metr kwadratowy. Co ciekawe, w tej kategorii znajduje się najdroższy dom w całym mieście, kosztujący 5,7 mln zł i 38 tys. zł za metr kwadratowy.

Budynki o wielkości 151-200 m² stanowią jedną trzecią ofert na poznańskim rynku wtórnym. Najtańsze z nich – od 308 tys. zł – położone są na Starołęce i wymagają wykończenia lub remontu. Najwyższe ceny za tego typu nieruchomości dochodzą do 3,2 mln zł – za taką kwotę możemy się stać właścicielami np. kamienicy na Starym Mieście lub Wildzie. Średnia dla tej grupy to 707 tys. zł i 4 tys. zł za metr kwadratowy.

Szukający wśród domów o powierzchni od 201 m² do 250 m² mają trochę mniejszy wybór, lecz i tak każdy znajdzie tu coś dla siebie. Według portalu Domy.pl najdroższe z nich – 3-4,8 mln – zlokalizowane są na Junikowie. Charakteryzują się one bardzo wysokim standardem wykończenia i możliwością prowadzenia działalności usługowo-handlowej, niektóre sprzedawane są też z całym umeblowaniem. Z kolei najtańsze, czyli od 300 tys. zł, to nie tylko domy w stanie surowym, lecz także dwudziestoletnie budynki, wymagające remontu. Przeciętna stawka wynosi tu 924 tys. zł i 4,1 tys. zł za metr kwadratowy.

Domy o wielkości od 251 m² do 300 m² wyróżniają się najniższą średnią ceną metra kwadratowego: 3,9 tys. zł. Jest to także najmniejsza i najmniej różnorodna grupa na poznańskim rynku. Niemal nie ma w niej tutaj budynków niewykończonych; większość to luksusowe rezydencje, zwłaszcza wśród domów starszych niż 20 lat. Ceny w tej grupie kształtują się od 500 tys. zł do 3,9 tys. zł.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA