Wielkopolska sieć sposobem na regionalną walkę z bezrobociem

Autor: UMP, el, fot. archiwum
REKLAMA

Tego zdania jest prezydent Ryszard Grobelny, który zaproponował prezydentom największych wielkopolskich miast propozycję stworzenia sieci centrów kształcenia zawodowego, która swoim zasięgiem objęłaby całe województwo.

- Mamy najniższe w Polsce bezrobocie, co nie oznacza, że nie walczymy dalej - wyjaśnia prezydent. - Naszą najnowszą bronią może być sieć ośrodków szkoleniowych, która zasięgiem obejmie całe województwo. Taki pomysł przedstawiłem prezydentom wielkopolskich miast. Razem łatwej będzie pomóc młodym ludziom i wszystkim pracodawcom w szkoleniach wykwalifikowanych pracowników. Razem łatwiej będzie stanąć do starcia o unijne dofinansowanie.

Liderem projektu ma być Poznań. Bo liderem kształcenia zawodowego w regionie jest nasze Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Centrum ma długoletnią tradycję kształcenia zawodowego (jubileusz 50-lecia w tym roku). Ma na wyposażeniu dydaktycznym część sprzętu, który w fabrykach na świecie będzie funkcjonował dopiero za kilka lat.

Jak mówi Lucyna Białk-Cieślak, dyrektor PCEUiP, nowa idea oznacza cztery podstawowe cele.
- Po pierwsze chcemy utworzyć racjonalną sieć centrów kształcenia zawodowego obejmującej obszar Wielkopolski w ramach wyodrębnionych branż - wylicza. - Sieć ma służyć efektywnemu doposażeniu szkół i placówek kształcenia zawodowego województwa (zakup pomocy techno-dydaktycznych w centrach). Ma to podnieść jakości kształcenia zawodowego oraz wesprzeć rozwój systemu kształcenia ustawicznego (w centrach) dostosowanych do wymogów rynku pracy. To wszystko da także możliwość stworzenie systemu wsparcia merytorycznego i socjalnego dla centrów: od doskonalenia nauczycieli do finansowego wsparcia uczniów kształconych w centrach).

PCEUIP nawiązało kontakty z kilkoma starostwami, ale brakuje dziś sieci między miastami, która pracowałaby na rzecz obszarów subregionalnych - bo chodzi o budowę nie konkurencji, ale synergii.
- Takie miejskie centra powinny pracować dla kilku powiatów - zaznacza prezydent. - Spróbujmy wykreować 6 centrów, z Poznaniem sieć będzie miała 7 fundamentów. Założenie byłoby takie, że centra współpracują między sobą, a każde centrum współpracuje z grupą szkół. Musimy pamiętać, że zawsze lepiej działać wspólnie niż osobno. A jak mówią specjaliści, każde Centrum powinno się lekko specjalizować. Usieciowienie da też możliwość łatwiejszej wymiany doświadczeń, kadry i szybsze dostosowywanie oferty do potrzeb pracodawców. Dziś powinniśmy w Polsce kształcić około ośmiu tysięcy techników lotnictwa - kształcimy nieco ponad dwustu. Sieć pozwoli to zmienić, na lepsze.

Powstanie sieci jest ważne także w kontekście zapowiedzi budowy w Wielkopolsce nowej fabryki VW. Już dziś pracownicy niemieckiego koncernu kształcą się w PCEUiP.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA