Praca biurowa też może być szkodliwa dla zdrowia

Czy spędzanie kilkunastu godzin pracy przy komputerze może być szkodliwe dla zdrowia? Oczywiście. Nie chodzi tu jednak tylko o problemy ze wzrokiem czy bóle kręgosłupa. Kolejnym niebezpieczeństwem, które może się pojawić jest również zespół „cieśni” kanału nadgarstka.

Zaczyna się niewinnie. Ból nadgarstka, sztywność, mrowienie w palcach. Może się wydawać, że to kolejne nadwyrężenie ciężarem, efekt złego ułożenia ciała podczas snu lub po prostu ból stawów zapowiadający grypę. Niestety, przyczyny mogą okazać się znacznie poważniejsze.

Zespół „cieśni” nadgarstka spowodowany jest zwiększeniem objętości tkanek w obrębie kanału nadgarstka gdzie przebiegają ścięgna, naczynia krwionośne oraz nerw pośrodkowy. Ucisk ten może powodować ból promieniujący nawet do ramienia.

Może to skutkować nie tylko bólem ale także uniemożliwieniem wykonywania codziennych czynności takich jak zapięcie guzików, trzymanie długopisu czy pisanie na klawiaturze. Z początku ból pojawia się tylko wtedy gdy poruszamy dłońmi. W zaawansowanym stadium ból pojawia się również w nocy, w trakcie spoczynku.

Na zespół „cieśni” nadgarstka narażone są osoby wykonujące pracę biurową lub których hobby związane jest z wykonywaniem monotonnych ruchów dłoni – grą w tenisa czy robieniem na drutach. Na wystąpienie dolegliwości pięć razy częściej narażone są kobiety a także osoby nadużywające alkoholu oraz palacze.

Problem ten może być również wynikiem przewlekłych urazów, złamań, chorób reumatycznych, infekcji, niewydolności nerek. Może pojawić się też w trakcie ciąży. Gdy poczujemy ból najlepiej jest zrobić sobie chwile przerwy, odpocząć, wyeliminować lub chociażby znacząco ograniczyć wykonywanie ruchu bolącą dłonią. Jeśli objawy nie ustąpią należy zgłosić się do lekarza.

– Dalsze postępowanie zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Konieczne może być okresowe usztywnienie nadgarstka za pomocą ortezy, żeby chronić nerwy przed dalszym naciskiem. Niezbędne może być też przyjmowanie leków przeciwzapalnych lub zastrzyków ze sterydami bądź zastosowanie fizjoterapii – mówi dr n. med. Jarosław Strychar ze szpitala Medicover.

W wielu przypadkach może okazać się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Po takim zabiegu, którego typ dobierany jest indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, bardzo ważna jest łagodna rehabilitacja. Powrót do pracy możliwy jest po dwóch tygodniach. Odzyskanie pełnej sprawności ręki możliwe jest po upływie około miesiąca.

Jeżeli chcemy uniknąć wizyty u chirurga pamiętajmy o kilku ważnych zasadach: przed pracą przy komputerze przygotujmy do tego nasze palce i dłonie za pomocą małej rozgrzewki, dostosujmy wysokość krzesła do naszego wzrostu. W trakcie pracy róbmy sobie krótkie przerwy. Można także zaopatrzyć się w podkładki pod nadgarstki, które zwiększają komfort wielogodzinnej pracy przy komputerze. Warto również regularnie przyjmować witaminę B6.