Poznań jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów?

Autor: UMP, el, fot. archiwum
REKLAMA

Fundacja Pro Progressio wraz z partnerami przygotowała raport przybliżający atrakcyjność inwestycyjną Poznania - Focus on Poznań. Wynika z niego, że jesteśmy miastem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów i pod tym względem niewiele miast w Polsce może się z nami równać.

Poznań – stolica Wielkopolski, miasto o powierzchni 261 km kw. i ludności przekraczającej pół miliona mieszkańców, od lat udowadnia, że jest w czołówce miast, w których rozwija się branża outsourcingowa. To między innymi dzięki sektorom BPO (Outsourcing Procesów Biznesowych), ITO (Outsourcing Procesów IT), R&D (Branża Badawczo-Rozwojowa) oraz SSC (Centra Usług Wspólnych) i Call/Contact Centre w Poznaniu została znacznie rozbudowana powierzchnia biurowa klasy A oraz został uruchomiony program praktyk i staży – WorkGate Poznań, który co roku gromadzi setki uczestników.

Mury uniwersytetu Adama Mickiewicza i pozostałych uczelni wyższych co roku opuszcza ponad 35.000 absolwentów. Oprócz UAM mamy w Poznaniu 27 uczelni wyższych, a 6 z nich oferuje szeroki wachlarz filologii języków obcych, co jest doceniane przez inwestorów, świadczących usługi dla klientów europejskich i pozaeuropejskich krajów.
Mamy też mnóstwo atutów, jeśli chodzi o położenie: tuż obok przebiega autostrada A2, mamy międzynarodowy port lotniczy obsługujący 24 różne kierunki lotów, bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą i Berlinem i dogodne, jeśli chodzi o odległości, położenie między nimi - to kolejne atuty logistyczne miasta.

Może po samym mieście nie jeździ się najłatwiej, ale jeśli ktoś zrezygnuje z własnego auta i zdecyduje się na taksówkę, to jest ich w mieście 3201 pojazdów. A jeśli zechce wypożyczyć samochód, to ma do dyspozycji 36 wypożyczalni.

Jeśli inwestor szuka interesujących i korzystnych kontaktów biznesowych - to także i w tej dziedzinie Poznań jest wymarzonym miastem. W stolicy Wielkopolski funkcjonuje ponad 102,5 tys. firm, jest też wiele imprez wspierających ich działalność, jak WorkGate, Poznańskie Dni Przedsiębiorczości, Forum Gospodarcze Metropolii Poznań, Światowe Dni Innowacji i wiele innych. Nie brakuje też instytucji wspierających przedsiębiorczość - tu można wymienić choćby Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji w Poznaniu, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Poznaniu, Polska Izba Przemysłu Targowego w Poznaniu, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy.

W przerwach między negocjacjami biznesmeni mogą skorzystać z równie bogatej oraz urozmaiconej oferty kulturalnej, sportowej czy gastronomicznej. W Poznaniu jest 28 muzeów, 43 galerie sztuki, 20 teatrów, 19 kin, w ciągu roku odbywają się 24 festiwale, no i mamy 16 galerii handlowych...

Z obiektów sportowych warto wymienić 10 stadionów, 14 krytych pływalni, 488 boisk, 189 hal i sal sportowych, 5 kręgielni, 13 przystani wodnych, 135 kortów tenisowych, 23 korty do squasha i 3 ściany wspinaczkowe...

Atrakcyjność inwestycyjną Poznania potwierdził między innymi prestiżowy raport „Global Business Services Executive Insight” przygotowany przez The Hacket Group. Poznań wskazano w nim jako jedną z lokalizacji, które mają najlepsze warunki do tworzenia centrów usług wspólnych, charakteryzującą się aktywnością w działaniach wspierających inwestora i korzystnymi kosztami prowadzenia działalności.

Celem raportów z serii "Focus on" jest przybliżenie warunków inwestowania w polskich miastach oraz szerzenie informacji na temat branży outsourcingowej. Pierwszy raport dotyczy miasta Poznania został przygotowany we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Urzędem Miasta Poznania, CBRE, Randstad oraz mediami OutsourcingPortal i Outsourcing&More.

"Focus on Poznań" prezentuje najważniejsze informacje, przygotowane specjalnie pod kątem wymagań rynku usług outsourcingowych -  dane makroekonomiczne, dostępność komunikacyjna, sytuacja na rynku nieruchomości biurowych a także informacje o edukacji na terenie miasta. Raport przybliża także firmy świadczących nowoczesne usługi dla biznesu, prezentuje ich liczbę, kategoryzuje wg określonych typów, podaje wykorzystywane języki obce oraz kraj pochodzenia inwestycji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA