Poznań jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów?

Fundacja Pro Progressio wraz z partnerami przygotowała raport przybliżający atrakcyjność inwestycyjną Poznania – Focus on Poznań. Wynika z niego, że jesteśmy miastem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów i pod tym względem niewiele miast w Polsce może się z nami równać.

Poznań – stolica Wielkopolski, miasto o powierzchni 261 km kw. i ludności przekraczającej pół miliona mieszkańców, od lat udowadnia, że jest w czołówce miast, w których rozwija się branża outsourcingowa. To między innymi dzięki sektorom BPO (Outsourcing Procesów Biznesowych), ITO (Outsourcing Procesów IT), R&D (Branża Badawczo-Rozwojowa) oraz SSC (Centra Usług Wspólnych) i Call/Contact Centre w Poznaniu została znacznie rozbudowana powierzchnia biurowa klasy A oraz został uruchomiony program praktyk i staży – WorkGate Poznań, który co roku gromadzi setki uczestników.

Mury uniwersytetu Adama Mickiewicza i pozostałych uczelni wyższych co roku opuszcza ponad 35.000 absolwentów. Oprócz UAM mamy w Poznaniu 27 uczelni wyższych, a 6 z nich oferuje szeroki wachlarz filologii języków obcych, co jest doceniane przez inwestorów, świadczących usługi dla klientów europejskich i pozaeuropejskich krajów.
Mamy też mnóstwo atutów, jeśli chodzi o położenie: tuż obok przebiega autostrada A2, mamy międzynarodowy port lotniczy obsługujący 24 różne kierunki lotów, bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą i Berlinem i dogodne, jeśli chodzi o odległości, położenie między nimi – to kolejne atuty logistyczne miasta.

Może po samym mieście nie jeździ się najłatwiej, ale jeśli ktoś zrezygnuje z własnego auta i zdecyduje się na taksówkę, to jest ich w mieście 3201 pojazdów. A jeśli zechce wypożyczyć samochód, to ma do dyspozycji 36 wypożyczalni.

Jeśli inwestor szuka interesujących i korzystnych kontaktów biznesowych – to także i w tej dziedzinie Poznań jest wymarzonym miastem. W stolicy Wielkopolski funkcjonuje ponad 102,5 tys. firm, jest też wiele imprez wspierających ich działalność, jak WorkGate, Poznańskie Dni Przedsiębiorczości, Forum Gospodarcze Metropolii Poznań, Światowe Dni Innowacji i wiele innych. Nie brakuje też instytucji wspierających przedsiębiorczość – tu można wymienić choćby Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji w Poznaniu, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Poznaniu, Polska Izba Przemysłu Targowego w Poznaniu, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy.

W przerwach między negocjacjami biznesmeni mogą skorzystać z równie bogatej oraz urozmaiconej oferty kulturalnej, sportowej czy gastronomicznej. W Poznaniu jest 28 muzeów, 43 galerie sztuki, 20 teatrów, 19 kin, w ciągu roku odbywają się 24 festiwale, no i mamy 16 galerii handlowych…

Z obiektów sportowych warto wymienić 10 stadionów, 14 krytych pływalni, 488 boisk, 189 hal i sal sportowych, 5 kręgielni, 13 przystani wodnych, 135 kortów tenisowych, 23 korty do squasha i 3 ściany wspinaczkowe…

Atrakcyjność inwestycyjną Poznania potwierdził między innymi prestiżowy raport „Global Business Services Executive Insight” przygotowany przez The Hacket Group. Poznań wskazano w nim jako jedną z lokalizacji, które mają najlepsze warunki do tworzenia centrów usług wspólnych, charakteryzującą się aktywnością w działaniach wspierających inwestora i korzystnymi kosztami prowadzenia działalności.

Celem raportów z serii “Focus on” jest przybliżenie warunków inwestowania w polskich miastach oraz szerzenie informacji na temat branży outsourcingowej. Pierwszy raport dotyczy miasta Poznania został przygotowany we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Urzędem Miasta Poznania, CBRE, Randstad oraz mediami OutsourcingPortal i Outsourcing&More.

“Focus on Poznań” prezentuje najważniejsze informacje, przygotowane specjalnie pod kątem wymagań rynku usług outsourcingowych –  dane makroekonomiczne, dostępność komunikacyjna, sytuacja na rynku nieruchomości biurowych a także informacje o edukacji na terenie miasta. Raport przybliża także firmy świadczących nowoczesne usługi dla biznesu, prezentuje ich liczbę, kategoryzuje wg określonych typów, podaje wykorzystywane języki obce oraz kraj pochodzenia inwestycji.