Winogradzka Telewizja Kablowa – to już 20 lat!

Gdy powstawała 23 grudnia 1993 roku, była jedną z pierwszych tego typu stacji w Polsce, a na pewno pierwszą w Poznaniu. I jako pierwsza postawiła na lokalną społeczność oraz jej integrację, mimo że wtedy były to pojęcia co najmniej niepopularne, jeśli nie kompletnie obce większości ludzi.

Ale uparci młodzi i zdolni ludzie uważali, że wiedzą lepiej. Teraz, po latach, już wiadomo, że mieli rację…
– Nie obawialiśmy się ograniczonego i na pozór niewielkiego terenu działania, bo przecież Winogrady to kopalnia tematów, spraw i problemów do poruszenia – mówi Dorota Raczkiewicz, która pracuje w WtvK od 16 lat. – Od początku stawialiśmy na człowieka i jego otaczający, może mały, ale ważny świat. Dlatego poruszaliśmy i poruszamy tematy dotyczące codzienności, mówimy o bezpieczeństwie, edukacji, zdrowiu, handlu i w końcu o spółdzielczości, a także naszych osiedlach. Nie brakuje też  sportu, czy kultury, tej będącej pod ręką, tworzonej w naszych ośrodkach i centrach. Nasz program współtworzą mieszkańcy, oddajemy Im bowiem antenę, aby wypowiedzieli się w sprawach dla Nich ważnych, bo to przecież Ich telewizja, to tutaj mogą zobaczyć swoje dzieci podczas zabawy w przedszkolu, czy nauki w szkole. Tutaj widzą swoich sąsiadów, swój blok, przychodnię, czy kościół.

Program WTvK pełni także funkcje edukacyjną wyjaśniając te problemy mieszkańców, którymi duże stacje najczęściej nie są zainteresowane, ale które z punktu widzenia mieszkańca są bardzo ważne. To z programu tej telewizji mieszkańcy winogradzkich osiedli dowiadują się o podwyżkach i obniżkach czynszów – bo i takie się zdarzają! – dlaczego właśnie tyle płacą za czynsz i co w najbliższym czasie zmieni się w ich okolicy. Mają trochę wolnego czasu po południu lub w weekend? Dzięki WTvK dowiedzą się, co można ciekawego robić na Winogradach w tym czasie, bo ta telewizja szczegółowo i dokładnie opisze to, co dzieje się na osiedlu i na co warto się wybrać.

Oprócz monitoringu jedną z wizytówek jest prędkość, jakość i cena internetu oraz telefonii, WTvK jako pierwsza w Poznaniu postawiła też na nowoczesne technologie i nadawała program w jakości HD. Co ważne, to także telewizja winogradzka jako pierwsza doceniła zalety monitoringu i postawiła na bezpieczeństwo montując profesjonalny monitoring osiedlowy, który w niedługim czasie stał się wzorcowy na skalę kraju. Okazał się też bardzo skuteczny.
– Niejednokrotnie nasza telewizja była doceniana za system kamer, ale także zmniejszenie ilości wykroczeń, przestępstw, czy sytuacji zagrożenia dla mieszkańców – mówi z dumą Dorota Raczkiewicz. – Każdego dnia nasi redaktorzy przygotowują serwis informacyjny “Okiem kamery” oraz magazyny tematyczne. Jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla naszych widzów, bo Winogradzka Telewizja to makro tematy na mikro terenie. Chcemy, aby każdy z widzów mógł powiedzieć o nas: „To jest mój program lokalny”.

Nic więc dziwnego, że święto 20-lecia okazało się huczne i udane. Oczywiście odbyło się na Winogradach, bo gdzieżby indziej, w Domu Kultury Słońce na osiedlu Przyjaźni, a jubileuszu gratulował szefom stacji wiceprezydent Tomasz Kayser…

Winogradzka Telewizja Kablowa obecnie dociera do ponad 37.000 gospodarstw domowych (abonentów sieci kablowej), obejmując zasięgiem następujące dzielnice Poznania: Winogrady (osiedla: Przyjaźni, Pod Lipami, Wichrowe Wzgórze, Zwycięstwa, Kosmonautów i Na Murawie), Dębiec, Wilda, Centrum, osiedle Hetmańskie, Świerczewo, Skórzewo oraz najbliższe okolice Poznania, czyli: Głuszyna, Nowy Tomyśl, Podwale, Luboń, Kórnik, Bnin, Mosina i Puszczykowo. Od września 2009 r. Winogradzka Telewizja Kablowa jako jedna z pierwszych telewizji kablowych w Polsce, nadaje swój program lokalny w wysokiej rozdzielczości Full HD.

Program TVK Winogrady to przede wszystkim aktualny serwis informacyjny, a w nim najnowsze wiadomości z Poznania, w tym sportowe i kulturalne, a także reportaże i każdego dnia inny magazyn tematyczny, na przykład magazyn dobrej książki: „Czytaj z nami”, motoryzacyjny „Motocyklon”, obszerne relacje z wydarzeń kulturalnych: „Kulturogrady” czy „Zdrowo i stylowo”, czyli poradnik, jak najlepiej o siebie zadbać. „Tropiciele dziejów” szukają odpowiedzi na nierozwiązane do dziś zagadki historyczne Poznania i nie tylko, dużą popularnością cieszy się też magazyn „Kartki z podróży”, którego reporterzy podróżują po naszym kraju, kontynencie – i poza nim.

Premierowe wydanie programu rozpoczyna się codziennie o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!