Ustawa przeciw czyścicielom kamienic jest po pierwszym czytaniu

Projekt ustawy zapewniającej skuteczną ochronę lokatorom przed czyścicielami kamienic autorstwa poznańskiego posła Tadeusza Dziuby jest już po pierwszym czytaniu i teraz zajmuje się nim sejmowa podkomisja specjalnie powołana do jego rozpatrzenia.

Projekt ma chronić lokatorów budynków prywatnych, którym właściciele samowolnie i niezgodnie z prawem wyłączają wodę, by zmusić ich do wyprowadzki. I to zazwyczaj działa, bo da się żyć bez prądu czy gazu, ale bez wody to naprawdę wyzwanie.
– Chodzi o to, by tę wodę szybko przywrócić – podkreśla poseł Dziuba. – Najlepiej w terminie 7 dni. Takiej możliwości nie ma w obecnym systemie prawnym.

Bo wprawdzie obecnie obowiązujące przepisy dokładnie określają, co prawo, a konkretnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, może zrobić w sytuacji, gdy właściciel odetnie wodę lokatorom – ale nie precyzuje, jakie konsekwencje powinien za to ponieść. Idealnym tego przykładem jest właśnie sytuacja w Poznaniu, w kamienicy przy ulicy Stolarskiej. Lokatorzy nie mają tam wody od ponad dwóch lat, PINB nakazał przywrócenie wody, ale właściciel nic nie zrobił – a prawo nie przewiduje za to żadnych sankcji…

– Właściciel łamie prawo i co z tego? – pyta retorycznie poseł. – Nie ma odpowiednich przepisów prawa karnego. Prokurator może wejść w tej sprawie, ale nie musi. Nasza nowelizacja przewiduje, że teraz będzie musiał.

Zgodnie z projektem w przypadku odłączenia wody niezgodnie z prawem organ nadzoru budowlanego obowiązkowo musiałby o tym zawiadamiać prokuraturę – a gdyby ta na podstawie dowodów uznała, że wodę odłączono, by nękać lokatorów, to jej decyzja wystarczyłaby, by natychmiast wodę podłączyć, i to w terminie 7 dni.
– Nie chodzi o stworzenie możliwości działania, bo takie przepisy już są – wyjaśnia poseł.- Chodzi o to, by działanie było skuteczne.

Projekt jest już po pierwszym czytaniu, jednak poseł przyznaje, że prace nad wprowadzeniem projektu nie przebiegały bez przeszkód.
– Przed rozpoczęciem pierwszego czytania powiedziano mi, że grono posłów koalicji będzie rekomendowało ten projekt do odrzucenia – opowiada Tadeusz Dziuba. – Tak się nie stało, posłowie koalicji zmienili zdanie, ale to zdarzenie świadczy o intencjach.

Poseł przytacza jeszcze jeden przykład: opinię sejmowych prawników, którzy napisali, że nowelizacja jest niepotrzebna, bo… mieszkańcy zawsze mogą przynieść wodę do picia z zewnątrz, na przykład z sąsiedniego budynku albo ze sklepu, a kąpać się mogą u znajomych lub rodziny. W ostateczności “mieszkańcy kamienicy pozbawieni dostaw wody mogliby ją opuścić”.

– Nie doszukuję się motywów politycznych – zastrzega poseł. – Ale to dowód wpływów lobby właścicieli budynków, bo interesy właścicieli są chronione, a zwykłych obywateli nie. ten fakt jest na to dowodem, bo argumenty przytoczone przez prawnika nie mają z prawem nic wspólnego.

Poseł Dziuba zamierza zamierza poprosić także o wsparcie swojej inicjatywy wszystkich poznańskich posłów.