Strefa Psyche – psychologia bez cenzury

Rozwód i co dalej – jak wychowywać dziecko razem, a jednak osobno? W jaki sposób trafnie rozpoznawać potrzeby i możliwości dziecka? O seksualności naszego dziecka – to tylko część tematów poruszanych w styczniowej Strefie Psyche.

Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej. Wybitni naukowcy, ludzie z pasją mówić będą o psychologii w codziennym życiu, bez cenzury na różne tematy. W każdym miesiącu poruszana będzie inna problematyka, dotycząca takich ogólnych zagadnień jak: rodzina, dziecko, praca, pieniądze, miłość, seks, tolerancja.

W ramach Strefy Psyche odbywać się będą wykłady „Mistrzowie Psychologii”, warsztaty, dyskusje, porady i konsultacje.

Harmonogram  i tematyka warsztatów (20-25 stycznia)
– dr Katarzyna Waszyńska – Seksualność dziecka, 20 stycznia, godz. 17.00-18.30
Tematem warsztatu będzie problematyka seksualności małego dziecka: przejawy, granice, kryteria normy. Celem zajęć będzie zapoznanie rodziców, nauczycieli a także osób zainteresowanych tą tematyką z różnymi zachowaniami związanymi z rozwojem psychoseksualnym, które mogą się pojawić u dzieci w okresie dzieciństwa. Celem praktycznym będzie wskazanie w jaki sposób osoby dorosłe mogą reagować i wspomagać dzieci w radzeniu sobie ze swoją płciowością.

– dr Marta Karbowa – Dziecko i jego potrzeby, 21 stycznia, godz. 17.00-18.30
Treść warsztatów skupia się wokół tematyki przywiązania. W procesie budowania z dzieckiem więzi, dającej mu poczucie bezpieczeństwa i umożliwiającej rozwój jego potencjału, rodzic odgrywa kluczową rolę. Jako osoba silniejsza i mądrzejsza od dziecka, stanowi dla niego oparcie w trudnych momentach, a dzięki uważnej obserwacji rozpoznaje momenty, w których dziecko potrafi samodzielnie badać otaczający go świat. Pełnienie tej roli jest możliwe tylko wtedy, gdy rodzic trafnie rozpoznaje aktualne potrzeby i możliwości dziecka. Temu zagadnieniu poświęcone będą warsztaty.

– dr Magdalena Śniegulska – Rozwód i co dalej? Jak wychowywać dziecko razem, a jednak osobno, 25 stycznia, godz. 10.00 – 11.30
Rozwód rodziców jest doświadczeniem, które zawsze wpływa na dzieci. Pytanie tylko, jak bardzo negatywny jest to wpływ i jak trwałe skutki może po sobie pozostawić. Obecnie szacuje się, że w krajach zachodnich doświadczenie rozwodu rodziców będzie udziałem blisko 30% dzieci przed ukończeniem przez nie 16 roku życia. Psychologowie nie pozostawiają też złudzeń. Większość dzieci, niezależnie od wieku, przynajmniej przez krótki czas, będzie odczuwało rozwód jako coś bardzo negatywnego w ich życiu. Pamiętajmy jednak, że reakcje dzieci na sytuację rozwodu rodziców  są bardzo indywidualne! Warto wiedzieć, co najczęściej może stanowić problem i jak z tymi problemami sobie radzić. Warsztat dotyczył będzie identyfikacji najczęściej występujących problemów, przykładowych sposobów radzenia sobie z nimi, wypracowania “dekalogu” dla rozwodzących się rodziców.

Aby wziąć udział w wykładach mistrzów psychologii oraz warsztatach należy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.swps.pl/poznan. Uwaga! O udziale w warsztatach, ze względu na limit miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.