Ożywienie na rynku nieruchomości – raport z roku 2013

Rynek nieruchomości najgorszy okres ma za sobą. Wg danych WGN liczba zawieranych transakcji do listopada była o 7,5 proc. większa w porównaniu do ubiegłego roku.

Na ożywienie na rynku wpłynęło poprawienie koniunktury gospodarki oraz polityka prokredytowa rządu. Ceny mieszkań rosną.

Rada Polityki Pieniężnej aż osiem razu obniżała stopy procentowe. Obecnie są one najniższe w historii, co zachęca do brania kredytów mieszkaniowych. Zwiększony popyt na nieruchomości dotyczył przede wszystkim mieszkań dwu i trzypokojowych. Natomiast od początku IV kwartału tego roku rośnie zainteresowanie większymi mieszkaniami oraz domami. Średnia powierzchnia sprzedawanego lokalu wynosi obecnie aż 63 m kw., czyli o kilka metrów więcej niż rok temu, wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

– W związku z obniżaniem stóp procentowych potaniały kredyty. Większe możliwości kredytowania oraz nadal stosunkowo niskie ceny nieruchomości wpłynęły na wzrost zainteresowania większymi lokalami mieszkalnym. Odnotowaliśmy też zdecydowany wzrost zainteresowania inwestowaniem w mieszkania na wynajem, głównie dwupokojowe – tłumaczy Bożena Taflińska-Tadeusz, przedstawiciel Agencji Inwestycyjnej. – W grudniu 2013  zakończyliśmy budowę II etapu inwestycji na os. Batorego 41 A cieszącej się największym zainteresowaniem klientów w 2013 roku za względu na jej położenie,   a obecnie jesteśmy w trakcie wykańczania III etapu inwestycji.

W ciągu roku ceny mieszkań wzrosły. Największą dynamikę odnotowały Katowice – wzrost aż o 23,4 proc., Kraków (19,6 proc.) oraz Lublin z wynikiem 13,5 proc. W stolicy ceny poszły w górę o 12 proc. Rok 2013 charakteryzował się niską liczbą nowych inwestycji.  Deweloperzy oraz spółdzielnie do października rozpoczęły budowę ok. 111 tysięcy mieszkań, co stanowi 87 proc. liczby inwestycji rozpoczętych w pierwszych 10 miesiącach 2012 r.  

Duży wpływ na zwiększony popyt na rynku nieruchomości miała informacja o wejściu w życie od 2014 roku Rekomendacji S, która wycofa z oferty bankowej kredyty hipoteczne w wysokości 100% ceny nieruchomości. Pożyczkobiorcy będą musieli posiadać wkład własny, minimum 5 proc. wartości mieszkania lub domu.  

Duże nadzieje na dalsze ożywienie rynku nieruchomości związane są z nowym  program „Mieszkanie dla Młodych”, który wchodzi w życie od początku 2014 roku.  Obejmuje on wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego. Część deweloperów już przygotowała oferty pod wymagania tego programu.
– Już w ubiegłym roku przejmowaliśmy rezerwację na nieruchomości oraz przygotowywaliśmy dokumenty żeby od nowego roku rozpocząć procedurę. Liczba dofinansowań jest ograniczona – tłumaczy Adam Wędrychowicz, przedstawiciel spółki Linea.  – Obecnie jesteśmy w trakcie budowy osiedla „Dąbrówka Leśna Polana”. Budowa osiedla rozpoczęła się w październiku 2011 r. i została zaplanowana długofalowo, na kilkanaście lat. Podzielona jest na poszczególne etapy. Aktualnie w budowie znajduje się ok. 80 budynków.

Obecna sytuacja panująca na rynku nieruchomości – jeszcze stosunkowo niskie ceny mieszkań, dostępność i warunki kredytowania, są najatrakcyjniejsze od dekady i taka sytuacja może się szybko nie powtórzyć. Rekomendacja S oraz program „Mieszkanie dla Młodych” przyniosą sporo zmian na rynku. Wg prognoz NBP ceny po wejściu w życie „MdM” wzrosną. Wielu potencjalnych kredytobiorców czekało z zakupem nieruchomości do rozpoczęcia programu. Dodatkowo niskie stopy procentowe przełożą się na wzrost popytu na nowe mieszkania, co z kolei wpłynie na wzrost cen. W  roku 2014 należy się także spodziewać wzrostu wolumenu transakcji jak i wzrostu akcji kredytowej.