Młodzież wymaluje przystanki tramwajowe

Autor: Sta, fot. Sta
REKLAMA

Młodzież z 7 placówek oświatowych już wkrótce chwyci za pędzle i odmaluje najbardziej zdewastowane przystanki tramwajowe w Poznaniu. To rezultat plastycznego konkursu „Przystanek jak malowany”.

Ponad 5000 głosów oddali internauci wybierając najlepsze projekty spośród 28 prac przygotowanych przez młodzież z 7 placówek oświatowo-wychowawczych. Od 20 listopada do 1 grudnia na stronie MPK trwało głosowanie na najlepszy projekt wymalowanej wiaty przystanku. Celem konkursu jest przeciwdziałanie aktom wandalizmu, organizatorzy przede wszystkim chcą poprawić estetykę przystanków, jednak zależało im także na aspekcie edukacyjno-wychowawczym. Akcja wpłynąć ma na kształtowanie postaw młodych ludzi, którzy najczęściej są niechlubnymi autorami dewastacji.  

W pierwszym etapie konkursu wskazane zostały najczęściej dewastowane wiaty tramwajowe, które znajdują się w obrębie węzła kórnickiego i skierowaliśmy propozycję do tych placówek, które zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie.

Finał konkursu, wręczenie nagród i przedstawienie najlepszych prac miało miejsce w środę 18 grudnia w Urzędzie Miasta Poznania.

Do akcji zgłosiło się 7 placówek:
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha
2. Młodzież ze Stowarzyszenia Folwarczna
3. Zakład poprawczy przy ul. Wagrowskiej
4. Szkoła podstawowa nr 51 na os. Lecha
5. Dom Kultury „Orle Gniazdo”
6. Szkoła podstawowa nr 6 na os. Rusa
7. Klub młodzieżowy „Szóstak”

- Czy ciężko było przekonać młodzież do wzięcia udziału w konkursie? Chyba nie. Bardzo podobają mi się te prace, widać, że młodzież miała pomysł na projekty – powiedział Marek Kordysz, pedagog z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. – To jest bardzo dobry pomysł, żeby tak kolorowe przystanki pojawiły się w Poznaniu, ja sam lubię nawet graffiti, jeśli odpowiednio jest ono podane.

- Mamy nadzieję, ze akcja przyniesie skutek bardziej dalekosiężny, że wpłynie na świadomość młodzieży, która spojrzy na miejską infrastrukturę jak na wspólne dobro – informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK. – Na usuwanie skutków wandalizmu na samych tylko przystankach tramwajowych trzeba było przeznaczyć w ubiegłym roku 280 000 złotych.

Za taką kwotę MPK mogłoby zakupić kilkadziesiąt niewielkich, ale chroniących przed deszczem i wiatrem wiat przystankowych. W pierwszym półroczu 2013 roku trzeba było wymienić prawie 2000 zniszczonych lub skradzionych rozkładów jazdy. Wandale niszczą gabloty przeznaczone na informację pasażerską, kosze na śmieci i wybijają szyby.

Pomysłodawcą akcji, do której przyłączyło się MPK Poznań, jest Grupa Inicjatywna Mieszkańców „Przystanek Folwarczna”. Projekt wspierany jest przez Urząd Miasta Poznania w ramach programu „Poznań promuje sztukę nie wandalizm”.

- Interesuje mnie tematyka kosmosu, dlatego też takie motywy umieściłem w projekcie, namalowałem nawet ufoludka, który pyta o bileciki do kontroli. Bardzo jestem dumny, że ktoś docenił moją pracę – z dumą mówi Kamil Dembiński z zakładu poprawczego w Poznaniu.

Prace nad siedmioma nowymi wiatami przystankowymi przy węźle Kórnicka rozpoczną się wiosną.  Głównymi wykonawcami będzie oczywiście młodzież.

- Mam także nadzieję, że plastyk miejski również nam pomoże – dodaje Iwona Gajdzińska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA