Zespoły interdyscyplinarne szansą na sukces

Szukasz pomysłu na swoją karierę? Ucz się od najlepszych – zobacz, jak idea zespołów interdyscyplinarnych pozwala innowacyjnym studentom na realizację ich marzeń o własnym biznesie. Kluczem do ich sukcesu okazała różnorodność.

Najpierw była muzyczna pasja i dorabianie korepetycjami z gry na gitarze. Po dwóch latach postanowili założyć własną Szkołę Gitary. Dało to początek zespołowi interdyscyplinarnemu składającego się z trzech osób (Adam Giera, Marcin Walicki, Ilona Wrotyńska), studiujących na dwóch poznańskich uczelniach (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny). Gdy nadeszły pierwsze trudności, po wsparcie zwrócili się do Studenckiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.  
– Brakowało nam wiedzy w tematach wykraczających poza obszar muzyki. Uzupełniliśmy te braki, uczestnicząc w szkoleniach z Zarządzania Innowacjami organizowanych przez SCITT – mówi Adam Giera – Dzięki uczestnictwu w projekcie otrzymaliśmy również środki na realizację naszego pomysłu (15 000 zł w konkursie na Vouchery Innowacji) i to była kluczowa pomoc, która pozwoliła przejść z etapu planowania i marzeń do realizacji – dodaje Marcin Walicki.

Dziś ich projekt rozwija się z sukcesem. Choć zespół zmniejszył się z powodu wyjazdu Ilony, Adam i Marcin wciąż mają świeże pomysły, które wdrażają, dostosowując Szkołę Gitary do potrzeb klientów i wymagań rynkowych. Pozostają w stałym kontakcie w Menadżerami Innowacji, dzięki czemu każdą wątpliwość mogą skonsultować ze specjalistami. Bazując na swoim doświadczeniu, zachęcają innych studentów do połączenia różnorodnych profesji  i zainteresowań w innowacyjne projekty. Jaka jest ich recepta na sukces?
– Trzeba po prostu próbować, zwłaszcza w urozmaiconych branżowo zespołach. Ludzie z różnych środowisk patrzą na problem z wielu perspektyw – tłumaczy Marcin Walicki – Studia są tylko trampoliną do poznania świata i jak widać na naszym przykładzie, połączenie zróżnicowanego wykształcenia i praca pod okiem dobrych mentorów (Menadżerowie Innowacji) może być czynnikiem waszego sukcesu – mówi Adam Giera.

SCITT Poznań

Na wielkopolskim rynku można znaleźć więcej przykładów start-upów i firm, które powstały na bazie prac  w zespołach interdyscyplinarnych. Doceniając ten potencjał, przedstawiciele dwóch poznańskich uczelni (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Artystyczny) postanowili zachęcić swoich studentów do połączenia różnorodnej wiedzy  i zainteresowań w obrębie jednego przedsięwzięcia. Właśnie rusza działalność Koła Naukowego Innowatorów, które będzie zrzeszać studentów tych dwóch uczelni.
– Pomysł na wspólne przedsięwzięcie wypłynął z doświadczeń, które zdobyto w projekcie SCITT. Studenci posiadający pomysł często potrzebują do jego realizacji wsparcia z zewnątrz, pomocy interdyscyplinarnej. Dlatego postanowiliśmy skojarzyć fakty i wyjść naprzeciw istniejącym potrzebom – tłumaczy Mariusz Lesiecki, Menadżer Innowacji SCITT i jeden z pomysłodawców wspólnego kola naukowego – Chcemy aktywizować społeczność studentów i wykorzystać ich potencjał w zakresie pomysłów na biznes. Koło Naukowe Innowatorów ma to ułatwiać – dodaje.

Autorzy projektu są przekonani, że synergia wiedzy technicznej z kreatywnym artystycznym ujęciem zaowocuje wieloma ciekawymi projektami. Podejmą także wysiłki, by nie trafiały one do przysłowiowej szuflady, tylko na rynek.
– W założeniu, na bazie doświadczeń i sieci kontaktów SCITT, najlepsze pomysły powstałe i oszlifowane w Kole Naukowym Innowatorów przekierowywane będą do IOB-ów takich jak parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości. W miejscach tych pomysły i prototypy powstałe na uczelniach mogą nabierać realnych kształtów, a IOBy pozyskiwać będą w ten sposób bardziej dojrzałe pomysły, z którymi o wiele łatwiej pracować niż  z przysłowiowymi pomysłami z kartki papieru – mówi Mariusz Lesiecki.

Jeśli inspirują Cię sukcesy innowacyjnych studentów, nie czekaj – teraz jest czas na realizację Twojego pomysłu. Zbierz grupę znajomych, z którymi stworzysz zespół lub poznaj nowych ludzi, którzy tak jak Ty czekają na swoją szansę. Zgłoś się do jednego z Menadżerów Innowacji pracujących na pięciu wielkopolskich uczelniach. Ich nazwiska i dane kontaktowe znajdują się na stronie projektu (www.scitt.paip.pl) w zakładce „Jak działa SCITT”.

 

SCITT