Płacić czy nie płacić za parkowanie na Wildzie

Czy jesteś za Strefą Płatnego Parkowania na Wildzie? Czy posiadasz samochód? Co w zamian za strefę dostaną mieszkańcy? Takie pytania już od środy będą zadawane poznaniakom z Wildy, bo to właśnie oni powinni mieć decydujący głos podczas ustaleń czy płacić za parkowanie w tej dzielnicy – czy nie.

Pomysł utworzenia SPP na Wildzie nie jest nowy, a dyskusja wokół tego, czy powinna tam powstać i jak miałaby wyglądać, trwa od lat. Konkretny projekt pojawił się stosunkowo niedawno: prezydent Grobelny wraz ze swoimi urzędnikami planują utworzyć SPP na obszarze pomiędzy torami kolejowymi a rzeką Wartą oraz między ulicami Królowej Jadwigi a Hetmańską Strefę Płatnego Parkowania.

Były już dyskusje na ten temat, ale konsultacji czy sondaży jeszcze nie i właśnie dlatego członkowie stowarzyszenia Projekt Poznań wraz z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzą ankietę i zbiorą głosy wildzian.

– Chcemy zapytać mieszkańców, czego oni tak naprawdę oczekują, czy chcą powstania Strefy Płatnego Parkowania, czy nie – tłumaczy Klaudia Strzelecka ze stowarzyszenia Projekt Poznań. – To oni powinni mieć decydujący głos, a tymczasem władze już zdecydowały, że od 2017 roku strefa w tej dzielnicy powstanie. My nie chcemy narzucić swojego zdania, chcemy, żeby mieszkańcy mieli możliwość przekazania swojego.

– Przygotowanych zostało 8 tysięcy ulotek, w ciągu najbliższych kilka dni zostaną one umieszczone w skrzynkach na listy mieszkańców, a w sobotę i niedzielę między 10.00 a 16.00 na skrzyżowaniu Dolnej Wildy i Wierzbięcic przy budynku „Wolnych i Solidarnych” zbierać będziemy wypełnione ankiety – dodaje Jan Sulanowski z Prawa i Sprawiedliwości. – Do 20 listopada będzie można także wrzucić ankietę do urny, umieszczonej w jednym z czterech punktów, które oznaczone będą plakatem akcji.

W ankiecie umieszczone zostały 4 pytania.
1. Czy posiadasz samochód?
2.  Czy jesteś za Strefą Płatnego Parkowania na Wildzie?
3. Jeśli strefa zostanie wprowadzona, co w zamian miasto powinno zrobić dla mieszkańców? Zaznacz maksymalnie 3 rzeczy. Do wyboru: remont chodników i dróg, więcej zieleni, dodatkowe oświetlenie, psie toalety, trasy rowerowe, dodatkowe płatne parkingi.
4. Podaj nazwę ulicy na której mieszkasz, bez dokładnego adresu.

Założeniem wprowadzenia opłat za parkowanie na Wildzie ma być ograniczenie tzw. „przyjezdnych”, którzy musieliby płacić za postój swojego samochodu, wybierać inne miejsca do parkowania lub zwyczajnie skorzystać z komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że w miejscach obowiązywania Strefy Płatnego Parkowania pobierana jest opłata od poniedziałku do piątku między godziną 8.00 a 18.00 oraz w soboty między 8.00 a 14.00 i wynosi ona od 2 do 3 złotych za godzinę. Dla posiadaczy samochodów, którzy mieszkają na terenie obowiązywania strefy opłata za 1 samochód wynosi 10 złotych miesięcznie, a za każdy następny samochód trzeba zapłacić piętnaście razy więcej, czyli 150 złotych.

nie jestem za wprowadzeniem strefy płatnego parkowania, ale powinny być wyznaczone dokładnie miejsca gdzie samochody mogłyby parkować, teraz stoją one dosłownie wszędzie, ale dzieje się tak bo większość tych starych kamienic nie posiada podziemnych parkingów – powiedziała nam pani Ania, mieszkanka Wildy studiująca architekturę – teraz samochody te burzą koncepcję zagospodarowania tego miejsca, problem nie jest jednak w braku SPP, a w braku wydzielonych miejsc dla aut.

Głosować będzie można także na profilu społecznościowym, na stronie www.facebook.com/Poznan.1.PiS do 20 listopada.

Czytaj także:

Gorąca dyskusja o strefie parkowania na Wildzie

Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie (film)