Palenie tytoniu jest chorobą

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaprasza na szereg imprez i przy okazji przypomina o szkodliwości palenia…

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest obchodzony w Polsce od 1991 roku – i jest kolejną okazją, aby mówić o nałogu oraz jego wpływie na zdrowie. Bo palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz inne będące przyczyną wysokiej umieralności i niepełnosprawności.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu organizuje akcje informacyjno-edukacyjne, porady antynikotynowe oraz punkty, w którym będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Takie spotkania odbędą się 14 listopada dla studentów (we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IMFSA Poland) na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w godzinach od 10 do13;
21 listopada  (we współpracy ze Starostwem Powiatowym) w siedzibie starostwa w godzinach od 10 do 13.

Równocześnie będzie miała miejsce promocja ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od  alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wdrażanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Głównym celem Projektu współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym.

Palenie tytoniu jest chorobą w wydanej przez Organizację Zdrowia klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych zostało oznaczone symbolem F17 jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem tytoniu. Uzależnienie od nikotyny jest porównywalne do uzależnienia od heroiny i kokainy. Bez względu na wiek rzucanie palenia tytoniu zawsze się opłaca – rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka palacza.

Codziennie pali tytoń 33 proc. dorosłych mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. dorosłych kobiet (3,5 mln) – łącznie  27 proc. (8,7) mln dorosłych w Polsce.