Złote Hipolity rozdane!

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki

Bronisław Komorowski, Agnieszka Duczmal, Marian Ilnicki, Lech Konopiński, Tadeusz Malinowski, Tadeusz Maliński, ks. Kazimierz Nycz oraz Jan węglarz - to osoby, które otrzymały statuetkę Złotego Hipolita 2013. Nagrodę odebrał również Jerzy Hoffman, laureat z 2012 roku.

Złoty Hipolit przyznawany jest wszystkim tym, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej. Nagroda, przyznawana od 2001 roku, została ustanowiona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Od początku jej istnienia uhonorowano w ten sposób już 97 osób. Hipolity za rok 2013 zostały wręczone w sobotę, 26 października w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Chociaż jednym z laureatów został Bronisław Komorowski, prezydent Polski, to jednak odebrał on swoją statuetkę już wcześniej i nie było go na uroczystości. Obecni byli za to Agnieszka Duczmal (znana dyrygentka), Lech Konopiński (literat i animator kultury), Tadeusz Maliński (naukowiec z Uniwersytetu Ohio), Marian Ilnicki (długoletni prezes spółdzielni rolniczej w Witkowie) oraz Jerzy Hoffman, znany reżyser filmowy, laureat nagrody z 2012 roku. Wówczas jednak nie mógł odebrać nagrody.

Teraz ta "zaległość" została nadrobiona.

- Dziękuję bardzo za nagrodę i nie są to podziękowania tylko kurtuazyjne, ale z całego serca - przemawiał do zebranych reżyser. - Ten człowiek w sposób nieefektowny potrafił być niesłychanie efektywny. Życzę nam wszystkim, tym, którzy reprezentują nas w obu izbach parlamentu, aby na pierwszym miejscu postawili rywalizację a nie wojnę. Dlatego tak bardzo cenię sobie tę nagrodę.

Również Agnieszka Duczmal - tegoroczna laureatka, dyrygentka orkiestry Amadeus - była wdzięczna kapitule za wyróżnienie.
- Wielkopolanką z urodzenia, a poznanianką z wyboru. Odnoszę wrażenie, nasza historia upodabnia się do życiorysu Hipolita. Również walczymy przez całe życie o to, żeby uznawano Orkiestrę Polskiego Radia "Amadeus", która działa cały czas w Poznaniu. Tak samo jak Cegielski działał "langsam, langsam, aber sicher" (powoli, powoli, ale do przodu, konsekwentnie - przyp. red.), tak samo działa orkiestra.

Lista laureatów nagrody liczy już 97 osób. Wśród nagrodzonych jest m.in. Jan Paweł II.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA