Wielkopolska zorganizuje obchody jubileuszu chrztu Polski

To, czego nie udało się zrobić pół wieku temu, teraz wydaje się bardzo realne. Przedstawiciele władz państwowych i kościelnych wspólnie zorganizują obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Jest też spora szansa, że przy tej okazji Poznań odwiedzi papież Franciszek.

Kiedy w 1966 roku w Polsce organizowano obchody 1000 lecia chrztu Polski ówczesne władze zdecydowały się na konkurencyjne wobec kościoła obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Mimo tak ważnego wydarzenia do Polski nie przyjechał papież Paweł VI, bo na to nie chcieli się zgodzić komuniści. Pięćdziesiąt lat później zarówno władze kościelne jak i władze państwowe – już w całkiem innej rzeczywistości – wspólnie zorganizują uroczystości związane z 1050 rocznicą chrztu.

– W 1966 uczestniczyłem w obchodach milenijnych jako dwunastoletni chłopiec – wspomina Jan Grabkowski, Starosta Powiatu Poznańskiego. Jak dodał, trudno mu teraz uwierzyć, że będzie uczestnikiem i współorganizatorem obchodów kolejnego jubileuszu. – Uczczenie powstania Polski i uczczenie początku chrześcijaństwa w naszym kraju to nasz obowiązek.

Za trzy lata to właśnie na terenie Wielkopolski zorganizowane zostaną centralne obchody jubileuszu chrztu Polski. W tym samym roku w naszym kraju organizowane będą Światowe Dni Młodzieży. A że przy okazji tego wydarzenia do Polski przyjedzie papież Franciszek, jest duża szansa, że w związku z jubileuszem pojawi się też w Poznaniu i Gnieźnie.
– Nie kłócimy się o miejsce chrztu. Dopóki nie ma jednoznacznych dowodów możemy jedynie snuć dywagacje na ten temat – zauważa arcybiskup Stanisław Gadecki. – To jednak tu w Wielkopolsce narodził się pomysł obchodów jubileuszu. Powinniśmy potraktować te inicjatywę jako znak jedności.

Te jedność już widać na szczeblu organizatorów obchodów rocznicy chrztu Polski. We wtorek, 22 października, w siedzibie Kurii Archidiecezji Poznańskiej podpisano list intencyjny w sprawie współpracy. Podpisy pod dokumentem złożyli między innymi Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydenci miasta Poznania i Gniezna, przedstawiciele starostwa  poznańskiego i gnieźnieńskiego oraz Krzysztof Dudek z Narodowego Centrum Kultury. Stronę kościelną reprezentował Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański oraz Józef Kowalczyk, Prymas Polski.
– Musimy nadać tym obchodom odpowiednią rangę  – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Ważny jest też przekaz ideowy, jak ważnym wydarzeniem był Chrzest Polski w kontekście kościoła, narodu i państwa.

Promocją obchodów zając się ma Narodowe Centrum Kultury. Do końca roku mamy też poznać plan obchodów jubileuszu. Jednocześnie trwać będą pracę nad pakietem edukacyjnym, który przybliżałby tematykę chrztu uczniom polskich szkół.
– To będzie uroczystość dla wierzących i niewierzących – tłumaczy Józef Kowalczyk. – Warto pochylić się nad przeszłością z powagą i szacunkiem, złożyć hołd modlitewny, albo hołd myśli i refleksji, że poprzez chrzest mogliśmy się stać państwem – kończy prymas.