Czas na Śródkę – najstarsza kamienica będzie odnowiona!

Na poznańskiej Śródce rozpocznie się kolejna inwestycja – spółka Inwestycje Wielkopolski odnowi najstarszą ze śródeckich kamienic. Budynek zostanie nie tylko odrestaurowany, ale też rozbudowany.

Ulica Ostrówek to jeden z najciekawszych fragmentów Poznania. Dawne miasto o tej właśnie nazwie, usytuowane między rzeką Cybiną a Śródką, ulokował już w 1444 roku Władysław Warneńczyk. Przez wiele lat było najmniejszym miastem całej I Rzeczypospolitej. Najwcześniej zbudowana kamienica, Ostrówek 12, zachowała się do dziś, mimo gnębiących miasto powodzi i wojen. I nic na szczęście nie zapowiada, by historia budowli miała dobiec końca.

Inwestycja Ostrówek 12, umiejscowiona w zacisznym zakątku Śródki, polegać będzie na odnowieniu starej kamienicy oraz dobudowaniu nowoczesnego skrzydła na tyłach budynku. Tym samym architektura nowego-starego budynku będzie symbolicznym połączeniem tradycji z nowoczesnością.
– Jego wygląd został zaprojektowany tak, aby nie zakłócać mieszczańskiego charakteru okolicy, lecz uwydatnić jej elegancję – mówi Marcin Sucharski, architekt Ostrówka 12 z pracowni Easst.com.

W kamienicy łącznie znajdą się 24 mieszkania na czterech kondygnacjach. Na parterze pojawią się lokale usługowe, a pod ziemią garaż z miejscami parkingowymi. W budynku będzie też winda i obszerna klatka schodowa.

To nie koniec atrakcji.
– Wszystkie apartamenty będą miały balkony. Ale najważniejszym wyróżnikiem będą przestronne tarasy zlokalizowane na najwyższym piętrze kamienicy. Dwa z nich położone będą na dachu historycznego skrzydła, a powierzchnia największego wyniesie blisko 60 m kw. – mówi Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski, inwestora Ostrówka 12.

To nie pierwsze takie przedsięwzięcie firmy. W swoim dorobku ma już realizację takich projektów, jak Stare Chwaliszewo czy Rybaki 20. W obu przypadkach Inwestycje Wielkopolski odmieniły stare, popadające w ruinę budynki w prestiżowe i klimatyczne kamienice. Co ważne, za każdym razem, mimo oczywistego nawiązania do warunków historycznych, budynki spełniały najwyższe standardy nowoczesnego budownictwa.

Tak ma być również w przypadku Ostrówka 12. Zarówno elementy wnętrz, jak i całe elewacje, wykonane zostaną ze szlachetnych i nowoczesnych materiałów. Wysoką jakość mieszkańcy mają też dostrzec w standardach mieszkań. Dogodny układ pomieszczeń, przestronne okna, tarasy i balkony sprawią, że apartamenty będą niezwykle funkcjonalne.

Największym atutem budynku ma być jednak jego wyjątkowa lokalizacja. Świadczy o tym nie tylko charakterystyczny klimat historycznej Śródki. Niezaprzeczalnym atutem budynku jest również sąsiedztwo poznańskiej katedry i Ostrowa Tumskiego oraz powstającego właśnie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT).
– Ponadto, przyszli mieszkańcy będą mieli łatwy dostęp do obiektów rekreacyjnych, takich jak tereny nadwarciańskie czy jezioro maltańskie. Nie można zapomnieć o aspektach komunikacyjnych – od ronda Śródka dzieli budynek 400 metrów, a na Stary Rynek dojdziemy w 20 minut – tłumaczy Andrzej Marszałek ze spółki Inwestycje Wielkopolski.

Ostrówek 12 ma stać się kolejnym krokiem w procesie rewitalizacji Śródki – chociaż sama inwestycja może być traktowana co najwyżej jak renowacja i rozbudowa. Mimo to warto mieć nadzieję, że takich działań będzie jak najwięcej, bo fyrtel posiada ogromny potencjał. Długa historia, świetna lokalizacja, bliskość terenów zielonych czy rozbudowany węzeł komunikacyjny – to tylko niektóre z jej zalet. Na skutek wieloletnich zaniedbań Śródka straciła jednak dawne znaczenie i urok. Na szczęście, dzięki coraz większemu zainteresowaniu tym terenem, istnieje realna szansa na “przywrócenie mu życia” i stworzenia kolejnego miejsca, które zamiast szpecić, stanie się wizytówką miasta.

Prace budowlane na Ostrówku 12 rozpoczną się jeszcze w tym roku. Inwestor szacuje, że potrwają one do września 2015 roku.