Łejery: Scena Wspólna już jest!

Autor: Lilia Łada, fot. L. Łada
REKLAMA

Wprawdzie oficjalne otwarcie zaplanowano dopiero na 17 września, kiedy to przybędzie pani prezydentowa Anna Komorowska, ale Scena Wspólna już jest gotowa i 4 dni przed otwarciem obejrzeli ją dziennikarze. - Wreszcie mamy teatr! - cieszyli się uczniowie i pracownicy Łejerów.

W sali jeszcze pachnie świeżym drewnem, a w pomieszczeniach obok - farbą. Wszędzie stoją nierozpakowane meble, sporo jest pustej przestrzeni, bo i Łejery, i Centrum Sztuki Dziecka, które będą wspólnie użytkować scenę, sale prób i pomieszczenia techniczne, dopiero się przeprowadzają.
- Teraz jesteśmy trochę jak dwie rodziny w jednym mieszkaniu, przywozimy swoje bambetle - śmiał się Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. - Ale gdy się już rozgościmy, będziemy się umawiać na wspólne śniadania i kolacje...

Bo CSD i Łejery wiele rzeczy mają zamiar robić wspólnie. Choćby dlatego, że - jak także powiedział dyrektor Moszkowicz - samo powstanie Sceny Wspólnej dowodzi, że razem opłaca się działać i to powinna być wskazówka na przyszłość.

- CSD w przyszłym roku kończy 30 lat i przez cały ten czas musiało żebrać o scenę - wyjaśnia. - Nie było nam specjalnie źle, bo spotykaliśmy się z ogromną życzliwością, ale tej własnej sceny brakowało. Dopóki nie spotkaliśmy Łejerów...

Bo i Łejery przecież przez całe lata walczyły o własną scenę - szkolny hol, który pełnił rolę sali teatralnej czy sali prób z biegiem czasu stał się po prostu za mały. Ta nowa scena, wspaniała, ogromna, którą podarowało Łejerom miasto, w której kurtyny są dzięki dotacji ministra kultury a na sprzęt nagłaśniający złożyli się rodzice - jest dla nich czymś najwspanialszym w świecie. I mają mnóstwo planów związanych z tą sceną.

- Planujemy pokazywać nasz dorobek szkołom i przedszkolom - wylicza Jerzy Hamerski, założyciel Łejerów. - Jest też dziura teatralna dla młodzieży  w wieku gimnazjalnym. Dlatego chcemy przygotować dla nich projekt edukacyjny "Aktorzy przyjechali", który będzie się odbywał u nas, w prawdziwym teatrze.

Scena będzie także swego rodzaju... pomocą naukową dla nauczycieli, którym, jak to powiedział Jerzy Hamerski, "w duszy gra".
- Chcemy nad nimi roztoczyć parasol ochronny - wyjaśnia. - I już dogadaliśmy się z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, że uruchomi studia podyplomowe "instruktor teatralny" dla tych, którzy chcą robić teatr z dziećmi. Studia będą trwały dwa semestry i w trzech czwartych będą się odbywały tu u nas...

Łejery planują też na Scenie wspólnej spotkania dla całych rodzin jako kontynuację tradycji dawnych pikników na Szelągu, a także wspólne produkcje teatralne z poznańskimi teatrami - każdy z nich ma bogate tradycje spektakli dla dzieci, chociaż teraz w ich repertuarach takich spektakli nie ma. Powodem odejścia od repertuaru dla dzieci był brak miejsca - ale teraz, dzięki Scenie Wspólnej, będzie to możliwe.

Do dyspozycji widzów będą też te spektakle, które Centrum Sztuki Dziecka przyniesie tu gotowe - w repertuarze są trzy, ale dyrektor Moszkowicz już zapowiada następne.
- "Dziwy, wariacje i odmieńce" do muzyki Jarosława Śliwińskiego, jedynego współczesnego kompozytora muzyki poważnej, który pisze dla dzieci - wylicza Moszkowicz. - I tę premierę planujemy na listopad. Będzie też spektakl "Czy umiesz gwizdać, Joanno" opowiadający o relacjach dziadka z kilkoma dziesięcio- dwunastoletnimi chłopcami w reżyserii Laury Słabińskiej. Tu zapowiada się eksperyment, bo unikamy łączenia amatorów z aktorami zawodowymi, ale w tym przypadku obok zawodowca wystąpią dzieci z Łejerów. To na pewno będzie udana próba.

W październiku zaplanowano także promocję książki „Poznańmy się! Przewodnik bimbojerski dla cołkiej famuły" Magdaleny Knapowskiej-Niziołek w niecodziennej formie - cyklu koncertów. Ośrodek chce także podjąć próbę reaktywacji Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych. Planowane są „Spotkania z poznańską famułą” w formie kawiarenki artystycznej. Zostanie uruchomiony również Dyskusyjny Klub Filmowy, w którym będzie można obcować z klasyką kina światowego, a wszyscy chętni są zaproszeni do współpracy.

- Miasto powiedziało, że nam wybuduje tę salę, jeśli będziemy to samo, co dla naszych uczniów, robić dla miasta - śmieje  się Jerzy Hamerski. - Więc będziemy! I zapraszamy cały Poznań, Swarzędz, Berlin, Paryż...

Z nowej sali cieszą się też dzieci.

- W holu, gdzie ćwiczyliśmy, było ciasno - mówi Iga, uczennica Łejerów. - A tu jest większa scena, lepsze wyposażenie i to mi się bardzo podoba. Tak powinien wyglądać teatr.

Scenę dziś oglądali dziennikarze, a wieczorem - rodzice. Ale uroczyste otwarcie Sceny wspólnej nastąpi 17 września, a otworzy ją prezydentowa Anna Komorowska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA