Wszystkie najlepsze smaki na Starym Rynku

Autor: Lilia Łada, fot. Lilia Łada
REKLAMA

Na jednym ze straganów w najlepsze trwa dyskusja na temat zalet razowego chleba. obok dyskutują o serach, a dalej o sycylijskich winach - a wszystko to okraszone aromatem gotowanej kapusty, pieczonych mięs i delikatnym zapachem wanilii czy karmelu, gdy przechodzi się obok straganu ze słodyczami. Witajcie na Jarmarku Dobrego Smaku!

Pierwszym, co rzuca się w oczy, a właściwie w nos, jest aromat. Tu pachnie właściwie wszystko: od okazałej szynki na stoisku hotelu Sheraton poprzez węgierskie kiełbasy aż po mininaleśniki, tradycyjny holenderski słodki przysmak, które jada się tak jak nasze gofry: z owocami, bitą śmietaną, syropami czy nawet nutellą.
- Przepyszne - zapewniają państwo Zuzanna i i Paweł Kosiccy. Przychodzą na jarmark codziennie od pierwszego dnia, specjalnie po to, żeby wszystkiego, co tu jest, spróbować. I próbują!

- Mamy zaliczone cepeliny, cały przekrój serów z Bułgarii, Austrii, Gruzji i Węgier... nie, węgierska była kiełbasa. Ale jedliśmy też szynkę z Sheratona z kapustą, coś pysznego - wyliczają. - Teraz czas na słodycze, a później będziemy pić!

Pan Paweł jest miłośnikiem piw i już się cieszy na spotkanie z piwami z całej Europy, także brytyjskimi, których nigdy dotąd nie próbował. A pani Zuzanna chce spróbować bardzo zimnego prosecco, które kusi na stoisku z winami z Toskanii. Oboje też chcą spróbować cydru.
- Mój dziadek na wsi, tu, pod Kościanem, robił cydr całe życie - mówi pan Paweł. - To dla mnie taki smak wakacji...

Wystarczy raz przejść się między straganami, żeby nie mieć wątpliwości: jeden dzień to za mało, żeby wszystkiego spróbować. Nawet jeśli macie bardzo określone gusta i do pewnych działów nawet nie zajrzycie. Miłośnicy serów mają do dyspozycji nie tylko naszą krajową produkcję z oscypkami na czele, ale i sery egzotyczne: z Bułgarii czy Austrii. To okazja, bo na co dzień nie kupi się ich w poznańskich sklepach i warto spróbować. A ser przecież trzeba czymś popić - i tu też mozna wybierać między przeróżnymi piwami i winami od austriackich poprzez węgierskie po włoskie z Toskanii. Ba, jest też stoisko Gruzji, gdzie także są i wina, i sery...

Mięsożerni też nie mają na co narzekać: kiełbasy, szynki i wędliny reprezentują całą Europę, od Litwy po Hiszpanię. Jest pieczona golonka, szynka parmeńska, węgierskie i włoskie salami i mnóstwo pachnących wyrobów polskich rzeźników, które wcale nie ustępują jakością zagranicznym specjałom. A do tego wspaniała węgierska lub bułgarska papryka, niezwykle apetycznie wyglądająca w przetworach - naprawdę nie sposób się oprzeć!

Pieczywo? Proszę bardzo. Od ciemnego litewskiego razowca, który, gdy się go rozkroi, pachnie na kilkanaście metrów wokół, po gruzińskie chaczapuri, rodzaj drożdżowego placka z młodym żółtym serem - pycha! - po drożdżówki, bułki, ciastka robione zgodnie z zasadami slow food aż po holenderskie mininaleśniki. Są też pierogi z ciasta chlebowego pieczone na miejscu.

Z deserów na pewno warto polecić lody tradycyjne.
- Mnie smakują czekoladowe, żona woli śmietankowe - mówi pan Marcin Michalski, który je dziś już drugą porcję. - Jest tak gorąco, że nie ma nic lepszego! Ale jak mnie żona puści, to i tak pójdę na piwo, nasze, wielkopolskie, z Miłosławia, bo to jest najlepsze. Nic lepiej nie gasi pragnienia!

Wszyscy wielbiciele smaków, którzy tu jeszcze nie byli - powinni się pospieszyć. Niedziela 18 sierpnia to ostatni dzień Jarmarku Dobrego Smaku w Poznaniu. Kolejne spotkanie smakoszy dopiero za rok...

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA