Przystanek "Poczta Główna"?

Autor: J. Ludwiczak, lazarz.pl
REKLAMA

Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by przystanki tramwajowe przy wejściu zachodnim na Dworzec Główny na ul. Głogowskiej zmieniły nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska". Nowa nazwa nie przypadła jednak do gustu, jak pisze portal lazarz.pl, radnym z Łazarza.

Zmiana nazw przystanków jest konieczna, bo teraz nazwę "Dworzec Zachodni" będzie nosił ten przystanek Pestki, który powstał w miejscu dawnego peronu 7. ZTM zaproponował więc nazwę "Dworzec Zachodni Głogowska" dla przystanku przy dworcu Zachodnim.

Jednak nowa nazwa przystanku nie spodobała się Radzie Osiedla Św. Łazarz.

- Chcielibyśmy, by została utrzymana nazwa przystanku "Dworzec Zachodni" na ulicy Głogowskiej. Dla rozróżnienia proponujemy, by nowy przystanek otrzymał nazwę "Dworzec Zachodni PST". Chcielibyśmy również, by przystanek na ul. Roosevelta nazywał się "Most Dworcowy/Targi" - wyjaśnia Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podobnego zdania są członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i poznańscy radni.

- Źle się stało, że dla nowo wybudowanej trasy PST na byłym peronie 7 bez konsultacji społecznych przystanek nazwano "Dworzec Zachodni", tak jak przystanki tramwajowe oddalone kilkadziesiąt metrów, a dla obecnych dwóch przystanków tramwajowych przy wejściu zachodnim na dworzec kolejowy proponuje się "Dworzec Zachodni Głogowska". Lepiej zostawić nazwę przystanku przy wejściu zachodnim na "Dworzec Główny" przy ul. Głogowskiej jako "Dworzec Zachodni", a nie sztucznie "Dworzec Zachodni Głogowska" - do czego służy dodatek Głogowska? Natomiast dla nowo wybudowanej pętli tramwajowej PST oraz przystanku autobusowego linii 45 powinna być nazwa z poszanowaniem historii jako "Dworzec Łazarski” lub/i miejsca "Peron 7", czy nawet "Marszałka Ferdynanda Focha" - uważa Mateusz Hurysz z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

- W tym przypadku mówimy o nazwach przystanków, które pozostaną na dłuższy okres czasu. Są to ważne informacje w zakresie komunikatywności dla turystów i mieszkańców - informacje o danym miejscu. Nazwy przystanków powinny być rozpoznawalne, związane z miejscami, nazwami historycznymi, otoczeniem - zauważa Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

- Przystanek na ulicy Głogowskiej "Dworzec Zachodni" powinien zachować swoją nazwę, ludzie do niej już się przyzwyczaili - dodaje Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Z jednej strony zarówno istniejący przystanek tramwajowy na ul. Głogowskiej jak i nowy przystanek PeSTki mogłyby nosić nazwę "Dworzec Zachodni". Mamy wielokrotnie sytuację dublowania nazw przystanków - oto przykłady "Głogowska/Hetmańska", "Rondo Śródka", "Rondo Starołęka", jednak sytuacja taka zdarza się w przypadku przystanków zlokalizowanych na węzłach przesiadkowych, skrzyżowaniach i rondach.

Rada Osiedla Św. Łazarz sugeruje, by nowy przystanek szybkiego tramwaju otrzymał nazwę "Dworzec Zachodni PST", to jedna wydaje się wątpliwe, gdyż wtedy wszystkie przystanki PeSTki musiałby otrzymać dopisek PST, dla przykładu "Lechicka/Poznań Plaza PST" czy "Aleje Solidarności PST".

Wszystko wskazuje na to, że nowy przystanek PeSTki będzie nosił jednak nazwę "Dworzec Zachodni".

- Nazwa tego przystanku została już bowiem wprowadzona wcześniej w życie w ramach projektu inwestycyjnego "Przedłużenie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego w Poznaniu" i funkcjonuje na tablicach przy ww. dworcu oraz przystanku - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.

Nazwy przystanków powinny być związane z otoczeniem - ważnym miejscem lub ulicą. Może więc zamiast "Dworzec Zachodnia Głogowska" istniejący przystanek powinien otrzymać nazwę "Poczta Główna"? Powodów jest kilka. Po pierwsze poczta ta jest tak samo ważnym miejscem jak Dworzec Zachodni. Po drugie w tym roku Urząd Pocztowy przy ul. Głogowskiej 17 skończył sto lat, byłby to doskonały prezent. A po trzecie pasażerom damy informację, że w okolicy znajduje się całodobowa i najważniejsza poczta w Poznaniu. Poza tym przystanek o nazwie "Poczta Główna" spotkamy w Krakowie czy także we Wrocławiu.

Ewentualnie przystanek "Dworzec Zachodni" na ul. Głogowskiej mógłby zostać przemianowany na "Targi" lub "MTP", jednak wejście do nich znajduje się przy przystanku "Most Dworcowy".

Zamiast nazwy "Dworzec Zachodni Głogowska" można również zastosować nazwę "Zachodnia", od ulicy znajdującej się w pobliżu, jednak czy nie ładniej brzmi przystanek "Poczta Główna"?

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA