Polska Akademia Gitary: flamenco, klasyka i 40 koncertów

Autor: el, fot. archiwum
REKLAMA

Już 16 sierpnia w Wielkopolsce zacznie rządzić gitara - i jej mistrzowie. Zaczyna się bowiem festiwal Polska Akademia Gitary, podczas którego usłyszymy ponad 40 koncertów. I będzie to festiwal pełen gwiazd.

Z pewnością najbardziej znaną częścią festiwalu jest happening, podczas którego setki gitarzystów zasiadają na Starym Rynku, by zagrać jeden utwór. Tak będzie i w tym roku - ale dopiero 25 sierpnia. Ale wiele będzie się działo już znacznie wcześniej.

16 sierpnia bowiem w klasztorze ojców dominikanów wystąpi Jan Skryhan na gitarze, który będzie towarzyszył Michael Leontchik z Białorusi na... cymbałach. Dzień później to koncert "Argentyńska noc", który odbędzie się w auli UAM. Łukasz Kuropaczewski (gitara) i Marcin Wyrostek (akordeon)  zaprezentują się w repertuarze mistrza tanga, Astora Piazzolli, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Bohdana Jarmołowicza.

18 sierpnia w auli UAM podczas koncertu Laureatów „Konkursu o Złotą Gitarę” będzie można usłyszeć popisy przyszłych mistrzów - swoje umiejętności zaprezentują uczniowie Łukasza Kuropaczewskiego, Karol Mruk i Igor Dedusenko. Oprócz osobnych recitali, podczas których ocenić będzie można styl oraz technikę młodych wykonawców, nadarzy się także okazja do wysłuchania ich interpretacji na wspólnej scenie.

Jednak gwiazdą tego wieczoru będzie bez wątpienia Manuel Barrueco (Kuba/USA), jeden z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów klasycznych na świecie, który po wielu latach znów powróci do Polski. Tego koncertu nie mozna przegapić!

Kolejnym wykonawcą Festiwalu będzie Petrit Çeku. Ten pochodzący z Chorwacji muzyk w swojej karierze występował nie tylko solo, ale także z akompaniamentem znakomitych orkiestr symfonicznych. Tym razem jego recitale 22 sierpnia w Poznaniu i 23 sierpnia w Pleszewie zabiorą słuchaczy w świat wyjątkowych dźwięków śródziemnomorskich kompozytorów. Sonata Fernanda Sora i etiudy Giulio Regondiego rozpoczną koncert Petrita. W programie znalazły się również utwory, znanego i lubianego przez gitarzystów Williama Waltona.

Koncert zaplanowany na 23 sierpnia jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wykonawcę - wystąpi Carles Pons, wybitny gitarzysta hiszpański - ale także miejsce. Koncert odbędzie się bowiem na... plaży w Krzyżownikach przy hotelu Kaskada. To dopiero sceneria!

25 sierpnia odbędzie się wyczekiwany happening na Starym Rynku. Poprowadzą go The Colors, Robert Horna, Billy Neal, Jacek Korohoda, gitarzyści zagrają utwór Dire Straits "Sultans of Swing", a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja biografii Marka Knopflera, gitarzysty słynnego dzięki swojej technice gry palcami na gitarze elektrycznej. Podobnie jak w ubiegłym roku podczas koncertu „W hołdzie Whitney Houston” muzycy mają nadzieję przekonania słuchaczy, że wielkie przeboje, również te Dire Straits, można zagrać symfonicznie...

O godzinie 13 warto będzie zajrzeć do Galerii Miejskiej Arsenał na Koncert dla rodzin z dziećmi w wykonaniu Mai Koman. O 20.30 kolejny gitarowy koncert - tym razem w KontenerArcie.

Festiwal zakończy 31 sierpnia koncert flamenco Carlosa Piñany, podczas którego usłyszymy gitarę w wersji flamenco. Koncert nosi tytuł „Body&Soul”, jest najnowszym projektem tego znakomitego hiszpańskiego gitarzysty i jego zespołu, a łączy w sobie taniec, śpiew i muzykę. I trudno sobie wyobrazić lepsze podsumowanie Polskiej Akademii Gitary.

Czytaj także:

Polska Akademia Gitary... i pierniki

Gitary zawładną Poznaniem

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA