Festiwal Dobrego Smaku wystartował!

Wędliny, napitki, sery, przyprawy, regionalne specjały – to wszystko i wiele więcej spotkać można na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku. Na poznańskim Starym Rynku rozpoczęła się jego siódma edycja.

To niewątpliwie jedna z najsmaczniejszych imprez, jakie odbywają się w naszym mieście – do Poznania bowiem zjeżdżają twórcy regionalnej żywności z całej Polski, a nawet spoza naszego kraju. Do 18 sierpnia prezentowane będą (i sprzedawane) różnego rodzaju smakołyki. Co ważne, festiwal z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających oraz wystawców – ci ostatni natomiast przywożą różne ciekawostki.

Na uwagę zasługuje oferta różnego rodzaju napojów – w większości alkoholowych. Na festiwalu można zaopatrzyć się w wina, nalewki, cydry o różnych smakach oraz regionalne piwa, w tym również z browarów kontraktowych (takich jak Szałpiw czy też Browar Pinta), wypuszczających krótkie, nieprzemysłowe serie piw. W tym towarzystwie wyjątek stanowi jednak napój bez alkoholu – Bombilla. Jest to oranżada na bazie yerba mate, z różnymi dodatkami owocowymi.

Na festiwalu znajdziemy również bogatą ofertę przetworów spożywczych – są tu sery z różnych stron Polski (i kilku świata), kiełbasy i wędliny regionalne (ale też zagraniczne, np. węgierskie) czy też przetwory owocowo-warzywne. Nie brakuje ciast i chlebów litewskich, słodkich kołaczy a także różnych rodzajów oliw i olejów.

Festiwal nie mógłby się obejść bez jedzenia, które można spożywać na miejscu – co prawda w większości są to znane ze wszystkich jarmarków, festynów i imprez masowych w Polsce kiełbaski i ziemniaczki z wielkiej patelni, ale są też dwie perełki. Pierwszą z nich przygotował hotel Sheraton, dzięki któremu spróbować można wybornych specjałów z Wielkopolski. Drugą perełką są czebureki wyrabiane na miejscu, chociaż nieco różniące się od oryginalnych. Czeburek jest to bowiem duży pieróg, wyrabiany jednak ze zwykłego ciasta chlebowego, z nadzieniem z mięsa baraniego i ostrymi przyprawami. Na Festiwalu Dobrego Smaku zaś można go spróbować w wersji z mięsem drobiowym lub wieprzowym.

Na straganach z towarami festiwal się jednak nie kończy – atrakcją są występy na festiwalowej scenie (w czwartek w samo południe prezentowali się na niej uczestnicy przeglądu folkloru “Integracje”) a także różnego rodzaju warsztaty oraz konkursy. Sztandarową rywalizacją towarzyszącą Ogólnopolskiemu Festiwalowi Dobrego Smaku jest konkurs nalewek domowych. Jego wyniki znane będą już pierwszego dnia festiwalu, jednak dopiero wieczorem.

Czytaj także:

Dobre smaki zagoszczą na Starym Rynku