Wyprawka szkolna 2013: na co mogą liczyć uczniowie?

Autor: el, fot. Lilia Łada
REKLAMA

W Wielkopolsce ruszyła kolejna edycja rządowego programu wspierania uczniów "Wyprawka szkolna". W tym roku pomoc skierowana jest głównie do trzech grup uczniów, ale - jak zapewniła Elżbieta Walkowiak, Wielkopolska Kurator Oświaty - każdy potrzebujący pomocy może na nią liczyć.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i szkoły muzycznej I stopnia, uczniowie klas V szkoły podstawowej oraz klas II szkoły ponadgimnazjalnej zasadniczej zawodowej, technikum i liceum ogólnokształcącego, a więc uczący się zgodnie z nową podstawą programową, a także uczniowie niepełnosprawni moga starać się o dofinansowanie zakupu podręczników.

Mogą na ten cel otrzymać nawet 770 zł - jest to uzależnione od szkoły, do jakiej uczeń uczęszcza oraz od wysokości dochdów na osobę w rodzinie, jednak o dofinansowanie mogą się starać uczniowie z rodzin dysfunkcyjnych, dotkniętych bezrobociem, niepełnosprawnością lub przewlekłą chorobą. W województwie wielkopolskim na ten cel w tym roku przeznaczono ponad 8 230 tysięcy złotych.

Dzieci z terenów dotkniętych burzami i wichurami mogą starać się o zasiłki losowe. Tu w grę wchodzi organizacja bezpłatnego wyjazdu wakacyjnego oraz jednorazowy zasiłek losowy na cele edukacyjne, którego wysokość wynosi 1000 złotych dla jednego dziecka.

Dofinansowywany jest także letni wypoczynek dzieci i młodzieży w 2013 roku - na ten cel przeznaczono prawie 2, 5 mln złotych. Tu na dopłatę mogą liczyc dzieci pochodzace z rodzin o niskich dochodach, a skierowania na wypoczynek przekazują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.

Ruszyły już także stypendia socjalne. W województwie wielkopolskim w pierwszym półroczu na ten cel przeznaczono prawie 17 mln złotych. Planowane jest uruchomienie drugiej transzy środków na wypłaty w okresie od września do grudnia.

Z początkiem roku szkolnego rozpocznie się także program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", dzieki któremu znacznie więcej dzieci z rodzin o niskich dochodach będzie mogło liczyć w szkole na ciepły posiłek.
- Brak stołówki w szkole nie jest argumentem - powiedziała Elżbieta Walkowiak. - Posiłki można zawsze przecież dowieźć.

Kurator poprosiła media o wsparcie akcji informacyjnej, bo w poprzednich latach zdarzało się, że część pieniędzy wracała, bo nie było na nie chętnych. A nie było, ponieważ nie wiedzieli, że mogą się o coś starać.
- Teraz chcemy na to zwrócić uwagę już na początku roku szkolnego - powiedziała. - Żeby w Wielkopolsce nie było sytuacji, że dziecko osiąga słabe wyniki w szkole, bo nie dostało wsparcia.

Dokładne informacje o wszystkich programach będzie można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty www.ko.poznan.pl, a także w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie w całym województwie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA