UOKiK nałożył karę na poznańską firmę

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Niedozwolone postanowienia w umowach były przyczyną interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec poznańskiej firmy zajmującej się m.in. montażem zestawów do odbioru telewizji satelitarnej.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w umowach o świadczenie różnego rodzaju usług czyhają niekeidy pułapki i zwodnicze zapisy. Mimo to nadal są firmy, które stosują niedozwolone zapisy i formuły prawne. Muszą jednak się liczyć z tym, że niezadowoleni konsumenci zgłoszą srawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tak się stało w przypadku firmy New Generation DR z Poznania, zajmującej się montażem sprzętu do odbioru telewizji "n". Kilkunaście skarg wpłynęło do UOKiK, zarówno indywidualnych jak i od rzeczników praw konsumenta z Wielkopolski. Jak informuje UOKiK, spółka stosowała niedozwolone zapisy w umowach z klientami - musieli oni zadeklarować, że zrzekają się prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy. W przypadku zaś zerwania umowy przed montażem zestawu klienci tracili wpłaconą zaliczkę a także byli obciążani kosztami dojazdu z i do Poznania oraz opłatą za trzy godziny jego pracy. Trzeba też dodać, że umowy z były podpisywane w domach klientów.

- Zgodnie z prawem, gdy konsument zawiera umowę poza lokalem, może z niej zrezygnować w ciągu 10 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów - przypomina Paweł Borecki z biura prasowego UOKiK.

Wzorce umów zakwestionowane przez UOKiK były stosowane przez firmę New Generation DR (wcześniej działającą pod nazwą Budrol) co najmniej od kwietnia 2012 roku.

Urząd nałożył karę na New Generation DR - 1942 zł. Była to maksymalna kara, jaką w tym przypadku można było zastosować. Nakazano też zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA