Dni Twierdzy Poznań

Autor: PLOT, el, fot. PLOT
REKLAMA

Miłośnicy fortów, bunkrów, schronów i muzeów nawiązujących do tematyki fortecznej będą mieli w Poznaniu swoje święto! W weekend 24-25 sierpnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z partnerami organizuje po raz pierwszy Dni Twierdzy Poznań.

Pomysł zorganizowania weekendowej imprezy fortecznej pojawił się w 2009 r. Jego autorem był Szymon Mazur, dziennikarz Radia Merkury. Niestety, wówczas obiekty forteczne w Poznaniu były w większości niedostępne. Przełom nastąpił w 2013 r. W kwietniowej edycji akcji „Poznań za pół ceny” udostępnionych dla publiczności były już cztery forty. Ten fakt postanowiła wykorzystać Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

– Twierdza Poznań to jedna z najlepiej zachowanych twierdz fortowych w Europie. Mamy wreszcie ofertę zwiedzania wielu obiektów, teraz chcemy ją wypromować. W tym pomoże nam coroczna akcja Dni Twierdzy Poznań, swoiste okno wystawowe dostępnych atrakcji fortecznych w naszym mieście – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.
 
Do udziału w projekcie zaproszono stowarzyszenie forteczne, Trakt Królewsko-Cesarski, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i Palmiarnią Poznańską. W efekcie w weekend będzie można obejrzeć forty III, IVa, Va i VII, muzea na Cytadeli, Śluzę Katedralną oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w parku Wilsona. W każdym z punktów przygotowano dodatkowe atrakcje, spacery z przewodnikami, inscenizacje historyczne. Takiej imprezy w Poznaniu jeszcze nie było.
 
Co zobaczymy w poznańskich fortach?
W forcie  III w Nowym Zoo czekać będą na zwiedzających dodatkowe atrakcje w postaci plenerowych rekonstrukcji historycznych, warsztatów fortyfikacyjnych dla dzieci oraz strzelnicy pneumatycznej. Udostępnione zostanie zamknięte wcześniej skrzydło koszar, zaś oprowadzać będą przewodnicy w historycznych mundurach. W tych dniach bilety wstępu będą sprzedawane po obniżonej cenie 5 zł, po wykupieniu biletu do ZOO.
 
Fort IVa będzie można zwiedzanie z przewodnikiem. Po godzinami zwiedzania w Izbie Pamięci na terenie bramy głównej fortu będzie można spotkać członków stowarzyszeń wchodzących w skład Porozumienia dla Twierdzy Poznań i porozmawiać na temat projektów realizowanych na terenie Twierdzy Poznań i związanych z badaniami i popularyzacją fortyfikacji.
Na terenie fortu będzie także można zapoznać się z średniowiecznym rzemiosłem wojennym. Członkowie bractwa rycerskiego będą prezentowali uzbrojenie. Pod ich opieką będzie można także spróbować swoich sił np. strzelając z łuku do tarczy.
 
W nocy z 24-25 sierpnia odbędzie się „Noc Fotografów na Forcie 4a - Foto Najt". W ramach wydarzenia odbędzie się konkurs fotograficzny fotografii nocnej, na długich czasach ekspozycji. Organizatorzy przewidują także inne kategorie otwarte konkursu, do których można będzie nadsyłać prace:  fotografia Twierdzy Poznań, fotografia podziemi Twierdzy Poznań.
 
Najlepsze prace zostaną ocenione przez jury, nagrodzone oraz wyeksponowane na wystawie pokonkursowej na terenie "Skansenu Fortecznego - Fort 4a" i w internecie na stronie Porozumienia dla Twierdzy Poznań.
 
W forcie Va bilety wstępu będą sprzedawane po promocyjnej cenie: 3zł ulgowy i 4zł normalny. Dodatkowo przewodnicy - w replikach XIX-wiecznych mundurów pruskich - będą odpowiedzialni za organizację podstawowego szkolenia militarnego, dzięki czemu zwiedzający fort rekruci pozyskają swój pierwszy stopień wojskowy!
 
Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli będzie można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją będą rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcyjnej „Salamandra” w mundurach z okresu Kampanii Wrześniowej 1939r. Muzeum Armii Poznań będzie można zwiedzać indywidualnie. Oba muzea można zwiedzać w ramach jednego biletu. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII będzie można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem.
 
W ramach Dni Twierdzy Poznań po raz pierwszy w tak dużym zakresie będzie można zobaczyć remontowany zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. W jego wnętrzu zostanie przygotowana okazjonalna wystawa pokazująca przekrojowo uniformy potencjalnych użytkowników obiektu w XIX i XX wieku. Odbędą się również prelekcje związane z tematyką fortecznego dziedzictwa kulturowego oraz związanej z nim turystyki. W trakcie imprezy będzie miała również premiera audiobooka z książką Piotra Bojarskiego Rache znaczy Zemsta, a autor będzie podpisywał swoje książki.
 
Na Ostrowie Tumskim pojawią się rekonstruktorzy w mundurach oraz strojach sprzed 1918 roku. Przygotowane zostaną również inscenizacje z okresu Kampanii Wrześniowej 1939, pokazy mody historycznej, nie zabraknie też zabytkowych pojazdów, w tym jedynego w Polsce Chevroleta Canady C60-S.
 
W Palmiarni Poznańskiej przewodnicy oczekiwać będą na chętnych do zwiedzenia schronu przeciwlotniczego w Parku Wilsona.
 
Uczestników Dni Twierdzy Poznań między fortami będą wozić autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Całodniowy bilet w cenie 10 zł, a dwudniowy w cenie 15 zł uprawniają do wsiadania i wysiadania na dowolnym przystanku. Sprzedaż biletów w autobusach.
 
Projekt będzie miał w tym roku charakter pilotażowy. Jeśli formułą się sprawdzi, kolejne Dni Twierdzy Poznań PLOT zorganizuje w lipcu 2014 r., w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej.
 
Więcej informacji: www.dnitwierdzypoznan.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA