PiS rozpoczyna walkę z lichwiarskimi pożyczkami

Autor: el, fot. archiwum
REKLAMA

Biuro posła Tadeusza Dziuby przygotowało projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. Żeby instytucje finansowe, w tym także parabanki, nie mogły nadmiernie windować kosztów udzielanych kredytów. To właśnie - zdaniem posła - jest jednym z powodów brnięcia Polaków w spiralę pożyczek.

Zdaniem posła Dziuby kredytodawcy utrzymują koszty kredytów na zbyt wysokim poziomie. Zbyt wysokim - bo nie jest on uzasadniony ani ponoszonymi przez nich nakładami, ani ryzykiem, że klient ostatecznie kredytu nie spłaci.
- Wysokość odsetek reguluje prawo - tłumaczy poseł. - Dlatego kredytodawcy nie mogą ich sobie dowolnie podnosić. Ale kosztów regulacje prawne nie dotyczą...

Bo od 2011 roku nie ma w polskim systemie prawnym przepisów ograniczających poziom kosztów, jakie mogą ustalać instytucje finansowe.
- Skutki, które nastąpiły, były łatwe do przewidzenia - mówi poseł. - zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o jedną trzecią. Co ciekawe, nie wzrosła znacząco liczba dłużników, bo z 2 100 000 do 2 300 000. I to jest właśnie rezultat tego, że nie ma liczenia kosztów.

Bo wiele instytucji świadczących usługi finansowe korzysta z tej luki prawnej i niemogąc zwiększyć procentów, by szybciej zarobić - podnosi koszty, by zwiększyć swój zysk. Wiedzą, że Polacy, przyciśnięci do muru, i tak wezmą pożyczkę, zwłaszcza gdy banki im ich odmówią ze względu na brak zdolności kredytowej.

Jednak to nie znaczy, że PiS dąży do likwidacji parabanków lub uniemożliwienia im zarobków. W projekcie ustawy, który charytatywnie opracował mecenas Michał Boruczkowski, zagwarantowano im zyski - ale tylko na pewnym poziomie, którego nie będzie im wolno przekroczyć. W propozycji określono maksymalną granicę wszystkich kosztów na poziomie 5 procent całkowitej kwoty kredytu plus 0,75 procent całkowitej kwoty kredytu za każdy tydzień relizacji umowy o kredyt. A to oznacza, że w skali roku maksymalny pułap wszystkich kosztów kredytu, które nie są odsetkami, nie przekroczy 44 procent całkowitej kwoty kredytu.

- Proponowana przez nas nowelizacja pozwoli w sposób realny odczuć kredytobiorcom zmniejszenie obciążeń związanych z kredytem, a jednocześnie umożliwi kredytodawcom osiąganie zysków na godziwym poziomie - wyjaśnia poseł Dziuba.

Projekt uzyskał już pozytywną rekomendację klubu poselskiego PiS i w najbliższym czasie zostanie zgłoszony do laski marszałkowskiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA