Co nowego w księgarniach?

Nowa książka Elżbiety Cherezińskiej, “Szwy” Holewińskiego i kolejna część wampirzych opowieści Izabeli Degórskiej – oto polecane przez nas nowości książkowe na lato.

“Legion” – Elżbieta Cherezińska
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: „Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.

W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu.

Elżbieta Cherezińska – teatrolog, autorka bestsellerowej powieści “Korona śniegu i krwi”. Jako pisarka postawiła sobie za zadanie ożywienie polskiej historii i wypełnia je konsekwentnie, budząc ze snu dynastię piastowską (Gra w kości, Korona śniegu i krwi). Jest wielbicielką skandynawskiego średniowiecza, któremu poświęciła, cieszący się popularnością wśród Czytelników cykl „Północna Droga”.

Do dziejów II wojny światowej nawiązała po raz pierwszy w 2008 roku w książce “Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, która otwierała przed czytelnikami dzieje getta łódzkiego. Legionem udowadnia, że nie boi się opowiadać historii, która skazana była na zapomnienie.

“Szwy” – Wacław Holewiński
W 1985 roku milicjanci zakatowali młodego chłopaka, Tomasza Miteńkę, za brak dowodu osobistego. I choć uszli bez kary, to we współczesnej Polsce znajduje się niezależny pisarz,
który postanawia upomnieć się o pamięć o tym zdarzeniu. Jest to tym trudniejsze, że także w jego życie uczuciowe okazuje się wpisana komunistyczna przeszłość.

“Szwy” to wielowymiarowa powieść o kondycji otaczającej nas rzeczywistości. Zadaje szereg pytań o Polskę, Polaków i wiążące ich wciąż układy. To rozprawa o szwach,
które w wielkim trudzie trzymają fasadę III RP w całości.

Wacław Holewiński – urodzony w 1956 r. prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w 1984 r. aresztowany. Współtwórca Przedświtu, jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu. Jest autorem następujących powieści: Lament nad Babilonem (2003 r. – wyróżnienie w III edycji literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Za późno na modlitwę (2003 r.), Przeżyłem wszystkich poetów (2004 r. – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów (2005 r.), Droga do Putte (2007 r. – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej) oraz tomu opowiadań Nie tknął mnie nikt (2008 r.) W 2012 roku opublikował Opowiem ci o wolności – doskonale przyjętą powieść o dwóch konspirujących kobietach z NSZ, a potem NZW.
Wacław Holewiński jest także autorem dramatów zebranych w tomie Dyfuzja i inne dramaty oraz scenariuszy filmowych
   
“Krew to nie wszystko” – Izabela Degórska
Czy nadzieja na życie za dnia warta jest każdej ceny? Milena to dziennikarka w lokalnej gazecie, ale także niedawno przemieniona wampirzyca o niespotykanych dla tego gatunku zdolnościach – potrafi chodzić za dnia. Jej życie zaczyna się powoli układać: w redakcji robi wymarzoną karierę, w wampirzym mieście w podziemiach Szczecina poznaje swego Mistrza. Zyskuje popularność, o jakiej nigdy nie marzyła. W miłości również jest spełniona, bowiem ukochany Dorian nie odstępuje jej na krok. Jest jednak pewna niedokończona sprawa, która ją niepokoi – jej inicjacja.
 
Podczas uroczystości, na którą przybywa elita wampirzego światka, dochodzi do tragedii. Półżywa Milena staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Odkryte zostają głęboko skrywane tajemnice i ujawniają się siły, których boją się nawet najstarsi krwiopijcy. Czy krew wampirzycy chodzącej za dnia to dar czy przekleństwo?

Izabela Degórska – z zawodu dziennikarka, przez dziesięć lat realizowała reportaże dla ogólnopolskich stacji telewizyjnych (m.in. „Magazyn reporterów” w TVP2, „Zdrowie” w TVN24, „Interwencja” w Polsacie) oraz współpracowała z prasą i radiem. Wyprodukowała kilka teledysków, pisała dialogi dla telenoweli Klan, wyreżyserowała film dokumentalny pt. Azyl dla dzikich ptaków.

Zadebiutowała w 2002 roku Bajką o szczęściu, obecnie jedną z najczęściej wystawianych w Polsce sztuk teatralnych dla dzieci. Laureatka konkursów komedio- i dramatopisarskich, autorka opowiadań fantastycznych i bajek. W 2008 roku nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa pojawiła się jej powieść pt. Najwyższa pora na miłość. W 2011 roku ukazała się bardzo dobrze przyjęta pierwsza część przygód polskiej wampirzycy Mileny, Pamięć krwi.