Duch z Ostrowa Tumskiego świętuje urodziny

Genius Loci znaczy “Duch Opiekuńczy” – w Poznaniu zaś oznacza również rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim. Miejsce to świętuje 6 i 7 lipca rok swojej działalności.

Pozostałości po miejskich fortyfikacjach można podziwiać w kilku punktach Poznania, jednak najbardziej efektownie są zaprezentowane w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci, mieszczącym się na Ostrowie Tumskim. Placówka ta została zbudowana niemal od podstaw – “niemal”, ponieważ kilka fragmentów istniało od dawna: wały obronne z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego a także mury obronne z początków XVI wieku.

Sposób ekspozycji powoduje, że rezerwat jest jednym z najciekawszych miejsc na “historycznej” mapie Poznania, a chociaż placówka została otwarta dopiero rok temu, to już zdążyła zdobyć sporą popularność.

– To był bardzo pracowity rok, wiele zrobiliśmy, m.in. przygotowaliśmy mnóstwo warsztatów dla dzieci. To, jaki dzisiaj był odzew świadczy o tym, że te warsztaty zaczęły funkcjonować gdzieś w świadomości poznaniaków – opowiada Agnieszka Stempin, kierownik rezerwatu. – Aktywności, które prowadziliśmy, były w bardzo różnym kierunku. To była praca z dziećmi w postaci warsztatów, ale też zwiedzanie tematyczne, które nie do końca jest lekcją w muzeum, ale przypomina to trochę.

Również podczas obchodów urodzin rezerwatu nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych zwiedzających, którzy mogli m.in. poznań różne techniki artystyczne i wykonać ozdoby na wzór tych odkrytych przez archeologów. Jednak przez rok działalności z oferty rezerwatu mogli także skorzystać studenci i uczniowie poznańskich szkół. Agnieszka Stempin przypomina zwłaszcza o makiecie prezentującej przekrój przez wał obronny, stworzonej przez uczniów ze Szkoły Budownictwa Drzewnego. Swoją wystawę prac dyplomowych mają zaś uczniowie z poznańskiego Liceum Plastycznego.

Specjalnym projektem prowadzonym przez rezerwat Genius Loci jest książka, tworzona przez… dzieci, w której starały się one pokazać życie swoich rówieśników z czasów, gdy powstawały wały. Co ciekawe, dzieciaki stworzyły nie tylko treść książki, ale też poznają cały proces technologiczny związany z wydaniem tego tomu.

Przez rok działalności rezerwat przyciągnął ok. 20 tys. zwiedzających, co zdaniem Agnieszki Stempin jest dobrym wynikiem.

–  Tym bardziej, że jeszcze nie do końca funkcjonujemy w świadomości. Często mylą nas z ICHOT-em, poza tym Ostrów Tumski jeszcze nie jest takim miejscem, w które poznaniacy przychodzą masowo – podkreśla kierownik rezerwatu.

Sobotnie świętowanie zakończy się niezwykłym spektaklem Baletu Dworskiego Cracovia Danza, prezentującego tańce i zabawy z czasów średniowiecza. W niedzielę również nie zabraknie atrakcji – o 11 rozpocznie się rodzinna gra terenowa “Odkrywanie Tajemnic Ostrowa Tumskiego”.